Kada se pre nešto manje od dve decenije inovator Ilon Mask pojavio sa električnim automobilom “tesla” menadžment tadašnjeg RTB Bora, koji je bio u državnom vlasništvu, nije ni sanjao da će to moći debelo da naplati, jer će bakar postati “crveno zlato” novog doba.
Svedoci smo da cena ove rude neprekidno raste, Bor povećava proizvodnju i otvara novo nalazište “Čukaru Peki”, akcije “Ziđina”, većinskog vlasnika borskog basena skaču na berzi, a korist će osim Kineza, imati i Srbija.
Ceo svet prihvatio je električna vozila kao dobro rešenje u borbi protiv emisije ugljen-dioksida i klimatskih promena, ali kako ta industrija raste i postaje masovnija, na videlo dolaze problemi koje bi njihova proizvodnja mogla uzrokovati, a jedan od njih je i nestašica bakra.
Ova ruda je ključna za proizvodnju električnih automobila, jer je za njih potrebno čak četiri puta više bakra u odnosu na količinu koja se troši u proizvodnji klasičnih vozila na benzinski i dizel pogon.
Međunarodna agencija za energiju procenjuje da će bakar ostati metal koji se najviše upotrebljava u proizvodnji tehnologija koje koriste obnovljive izvore energije. Treba uzeti u obzir i to da je od 224 nalazišta bakra pronađenih između 1990. i 2019, samo njih 16 otkriveno u poslednjih 10 godina, što znači da bi pronalaženje i razvoj novih rudnika trebalo da bude prioritet za podmirivanje rastuće tražnje za zelenom energijom. Predviđa se da će do 2030, potražnja za bakrom porasti za gotovo 600 odsto.
Od početka prošle godine, kada je porasla na 9 000 dolara po toni, cena bakra je nastavila da raste i pre nekoliko dana je dostigla 13 300 dolara, pa je pala na 10 150.
Ovakav razvoj događaja je od koristi za kinesku kompaniju „Ziđin” čije akcije su na Hongkonškoj berzi porasle za 8,2 odsto. Ona je najveći izvoznik Srbije, sa dvogodišnjim prihodom od 1,7 milijardi evra. Za osam meseci 2021. izvoz je bio 556,1 milion evra. Pritom je u prvoj polovini godine 12 odsto uvećana proizvodnja iz postojećih kapaciteta, a kako je najavio Bendžamin Đao, glavni inženjer kompanije “Ziđin”, očekivanja su da na kraju 2021. proizvodnja bude veća za 38 procenata.
Preuzmite androidaplikaciju.