Почетна > Бизнис
Бизнис

Потписани уговори за гарантну шему ДФЦ вредну до 400 милиона долара

У Министарству финансија данас су потписани уговори између Америчке корпорације за међународно развојно финансирање ДФЦ И четири банке о спровођењу нове гарантне шеме вредне до 400 милиона, а прва кредитна линија износи 272 милиона долара.
дфц
Фото: Танјуг/Сава Радовановић

Уговори су потписани са четири банке и то Прокредит, Адико, Банком Интеза и Рајфајзен банком, а потписала их је заменица председника ДФЦ Меријем Кошареј.

Потписивању су присуствовали и министар финансија Синиша Мали, амерички амбасадор Кристофер Хил и гувернер Народне банке Србије Јоргованка Табаковић.

Гарантна шема се спроводи уз подршку Министарства финансија, а како је објаснио министар Мали, прва кредитна линија од 272 милиона долара намењена је малим и средњим предузећима, предузећима из области пољопривреде, за развој стартапова и компанијама које воде жене.

“ Дакле управо оном делу који сматрамо највећим покретачем развоја наше економије. Кредите ће моћи да користе како за обртна средства тако и за инвестиције у периоду од шест месеци до 10 година“, рекао је он.

Објаснио је да је предуслов за данашње потписивање уговора било потписивање споразума са америчком администрацијом о подстицању инвестиција, што је урађено лане а све на основу Вашингтонског споразума где су били и тадашњи председник САД Доналд Трамп и председник Србије Александар Вучић.

Мали је оценио да је данашњи догађај сигнал да америчка администрација верује у перспективе наше привреде и још једна потврда да нам је економија на добром путу.

Заменица потпредседника ДФЦ Меријем Кошареј је истакла да је ова финансијска организација опредељена за улагања у Србију а нарочито у светлу ковида и рата у Украјини, који су изазвали бројне поремећаје у пословању.

“ Српска економија има импресиван економски раст у последње две деценије али предузећа још имају изазове у приступању кредитима неопходним за раст и за конкурентно пословање. Процењује се да недостатак тих средстава износи 10 милиона долара а то се нарочито односи на предузећа у власништву жена и фарме у малим руралним областима“, рекла је Кошавеј.

Амерички амбасадор у Србији Кристофер Хил је указао да је било потребно две године да се дође до потписивања споразума јер је било много проблема, који, како је навео немају везе са Србијом, већ са чињеницама да смо у међувремену имали пандемију ковида а да се касније догодио и рат у Украјини.

“ То што је ДФЦ остао уз договор значи да је веровао у овај пројекат и партнере у Србији. То показује да смо посвећени да учинимо Америку и Србију снажним партнерима на чему смо ми из амбасаде много учинили у последње време“, рекао је Хил.

Као посебно важно је истакао то што ће кредите добити мала и средња предузећа а она су, како је оценио, срце модерне економије, коју заправо граде она а не огромни конгломерати.

Хил је још једном поновио да је будућност Србије на Западу и да свако ко предлаже нешто друго није вредан слушања.

Čadež: Dobra komunikacija privrede i države – brza reakcija na krizu

Преузмите андроид апликацију.