Institut za nuklearne nauke „Vinča“ i Institut za fiziku visokih energija Kineske akademije nauka (IHEP) potpisali su danas dva sporazuma o saradnji za projekte daljeg proučavanja Higsovog bozona („Božje čestice) u „Higsovim fabrikama“ sa ciljem da se dodatno objasni struktura Univerzuma i njegova budućnost.
Naučni savetnik Instituta „Vinča“ Ivanka Božović objasnila je da će se sporazumom obezbediti kontinuirano učešće Instituta na projektu budućeg elektron-pozitonskog sudarača (CEPC) čiji će domaćin biti partnerska institucija IHEP.
„Vinča ide u korak sa svetskom naukom kao što je to i činila u svojoj bogatoj i dugoj naučnoj tradiciji. Projekat je u okviru projekta „Higsove fabrike“ gde će milioni bozona biti proizvedeni. Ipak, nije reč o proučavanju jedne četistice o kojoj mnogi vrlo malo znaju i ne razumeju zašto su njena svojstva bitna – ne radi se tu samo o izučavanju Higsovog bozona kao novootkrivene čestice u nizu postojećih u standardnom modelu u fizici čestice, radi se o tome što su osobine Higsovog bozona koje ne poznajemo sa dovoljnom tačnošću tesno vezane, ne samo sa strukturom univerzuma u kom živimo nego isa njegovom evolucijom, sa njegovom budućošću“, objasnila je Božović za Tanjug.
Dodaje da je reč o civilizacijskom naporu da kao vrsta bolje razumemo gde živimo, zašto je univerzum ovakav kakav je.
„Na primer, zbog čega dominira barionska materija – koja smo između ostalog i mi, zvezde, planete, ljudi i naravno kakava je njegova dalja sudbina“, rekla je Božović.
Pored saznajnog značaja istraživanja ove „Božje čestice“ primena rezultata je i u pratećim tehnologijama.
„Od superprovodnih magneta, vrlo velike indukcije do razvoja baza podataka, pitanja vezanih za skladištenje i protok podataka i konačno do sveprisutne primene veštačke inteligencije koja se do sada u svakom koraku te obrade analize i obrade podataka koristi“, objasnila je Božović.
U Bosilegradu uhapšen muškarac zbog špijunaže za Bugarsku, odavao vojne podatke
Preuzmite android aplikaciju.