Почетна > Србија
Србија

Потпећко језеро се чисти од смећа, а већина стиже из Црне Горе

Eкипе Електропривреде Србије (ЕПС), Србијавода и општине Прибој чисте Потпећко језеро и до сада су извукле више од 200 камиона смећа и отпремиле га на претоварну станицу у Бистрици одакле се вози ка Регионалној депонији “Дубоко” у Ужицу, док се велика стабла извучена из Лима испоручују топлани у Прибоју.
Фото: WikimediaCommons/Pudelek

Директор Дринско-лимских хидроелектрана Предраг Шапоњић за Танјуг је изјавио да је половина смећа била извађена до последњег дотока 20. децембра када се на ланчаници, плутајућој баријери која се налази на три километра узводно од бране, нашло око 15.000 кубних метара смећа.

„Надамо се да ћемо за 15 до 20 дана очистити језеро”, рекао је он.

С обзиром на то да су депоније на току Лима кроз Србију саниране и постављене ланчанице, отпад, како наводе у Прибоју, већином долази из Црне Горе.

“Имамо чак и бранике са црногорским таблицама, а добили смо и фотографије два ауто-отпада у Беранама на самој обали Лима, тако да све оно што не могу да продају, водостај донесе, бранике, хладњаке, резервоаре и другу аутопластику“ , рекао је за Тањуг Синиша Лаковић из Еколошког удружења “Јастреб” које учествује у чишћењу језера.

Додао је да у Бијелом Пољу на обали има чак индустријска зона те да ниједан град у Црној Гори нема санитарну депонију, а има, како је рекао, милион дивљих депонија.

ЕПС је још 2015. године урадио Студију плутајућег отпада на реци Лим, јер су константно имали проблеме на брани и установили су да на његовом току, кроз пет општина Црне Горе и три у Србији до бране на Потпећком језеру, живи 180.000 становника и да се годишње прикупи 45.000 тона отпада.

„Ако само мали део отпада заврши у Лиму ми на језеру имамо еколошку катастрофу и проблеме у производњи струје. Добар део, да не кажемо, највећи долази из Црне Горе и инситуције Србије и Црне Горе ово морају да реше систематски. Сав терет чишћења је пао на ЕПС, СрбијаВоде и општину Прибој, а Црна Гора не учествује баш нимало“, рекао је Шапоњић.

Процењује се да ће наредних дана доток воде бити око 400 метара кубних у секунди, па се из Дринско-лимских хидроелектрана надају да неће донети веће количине отпада као што то чини доток изнад 600 метара у секунди.

Тренутна кота језера је 435 метара и држи се на том нивоу да би се чистило језеро а ЕПС ће вероватно још данас морати да је обори како би примили нову количину воде која се најављује.

Preduzete preventivne mere za zaštitu od poplava

Преузмите андроид апликацију.