Алкохол није здрав уколико сте млађи од 40 година, ако се узму у обзир повреде, саобраћајне несреће и самоубиства у алкохолисаном стању. Ипак, уколико сте старији од 40 година и без хроничних здравствених проблема, стручњаци се слажу да мале количине алкохола могу да смање ризик од кардиоваскуларних болести, шлога и дијабетеса.
„Те болести доводе до великог броја смртних исхода широм света. Ако погледате кумулативни утицај на здравље, посебно међу старијима, подаци показују да је мала количина алкохола боља него да га нимало не конзумирате. За све остале категорије људи, алкохол је потпуно штетан“, наводи професорка Емануела Гакиду, здравствени статистичар на Институту за здравствену метрику и процену Универзитета у Вашингтону, преноси РТС.
Студија коју је спровела са колегама показује да не постоје никакви заштитни ефекти алкохола када су у питању болести попут туберкулозе, хипертензије, епилепсије, панкреатитиса, многих облика рака и болести јетре.
„У саветима за конзумацију алкохола најчешће се наглашава колико могу да попију мушкарци а колико на жене. Али у тим саветима пре би требало обратити пажњу на године“, истиче Гакиду.
Истраживање је обухватило 30 година података о људима између 15 и 95 година старости из 204 земље света. Анализом је процењено да је 1,34 милијарде људи широм света пило веће количине алкохола 2020. године. Више од 59 одсто оних који су пили прекомерне количине били су између 15 и 39 година. Преко две трећине су мушкарци.
Невезано за део света, студија је показала да конзумирање алкохола не пружа никакве здравствене добробити људима испод 40 година старости зато што у великој мери повећава ризик од озледа, било да су у питању саобраћајне несреће, самоубиства или убиства. Мера коју су користили у истраживању за стандардно пиће била је 10 грама чистог алкохола, што је еквивалент 100 милилатара вина, 3,5 децилитара пива или 30 милилитара жестоког пића.
Orašasti plodovi su zdravi, ali budite oprezni: Umerenost je najvažnija
Преузмите андроид апликацију.