Ако имате добро земљиште, мало простора и нисте лењи, узгајање грожђа није тежак подухват! Грожђу су потребни време и брига, али не дозволите да вас то уплаши! Неке врсте се лакше узгајају, а ако кренете са сортом погодном за почетнике, за кратко време бићете стручњак за орезивање винове лозе и бербу.
Пронађите најбоље место – Иако расте на различитим врстама земљишта, најбоље ће успевати на добро дренираном, богатом, органском тлу помешаном с доста компоста. Без обзира на сорту, сваком грожђу треба много сунца.
Винову лозу обавезно посадите на подручју које има директан контакт с јутарњим сунцем. Грожђе воли влагу, али не ужива у влажном корену. Веома је важно и то да свакој лози дате око 1,5 метара личног простора, а неке сорте могу захтевати и више. Винова лоза може пустити велики коренски систем и зато јој је потребно место за ширење.
Погодите право време за садњу – Да бисте младој лози дали најбоље шансе за успех, морате да погодите време за садњу. На подручјима с благим зимским условима, винову лозу можете посадити почетком зиме. У хладнијим крајевима сачекајте рано пролеће. Винова лоза обично цвета у пролеће, док убирање укусних плодова свог рада можете очекивати у трећој или четвртој години, и то крајем лета или почетком јесени. У првих неколико година не очекујте много грожђа, док главне стабљике и корење не ојачају.
Изаберите сорту у складу са климом – Неке сорте воле ниже температуре, док друге успевају на врућини. Пре свега се консултујте с локалним стручњаком или расадником о томе која је то сорта најбоља за ваше подручје. Постоји преко 10.000 сорти грожђа и сигурно бар једна која је права за ваше двориште. Првенствено одлучите коју врсту усева желите да узгајате, тачније за коју намену.
Правилно посадите своју лозу – Ископајте довољно дубоку рупу, око 30 цм. Прве године нећете морати да ђубрите грожђе осим ако вам је земља сиромашна. Почните са ђубрењем постепено, а с временом повећавајте количину. Можете везати мале лозе за решетку или их посадити уз постојећу ограду. Шта год да радите, изаберите нешто конструисано и чврсто, јер винова лоза може постати прилично тешка.
Правилно орезујте винову лозу – Ако сте почетник, ово може бити велики изазов. Веома је важно да се одржава распоред резидбе како би се уклонио старији раст и осигурао развој новог. Почните с првим данима раног пролећа. Најчешћа грешка је недовољно јака резидба. Грожђе ће се формирати само на новим изданцима са главних трски, тако да ће задржавање превише старог раста ометати приносе. Ако откријете да воће расте у густој сенци, проредите га, то ће му помоћи да добије више сунца и да се повећа проток ваздуха.
Берба грожђа – Ова радња се делимично заснива на интуицији. Грожђе треба да има пуну богату боју. Зрно грожђа би требало да буде чврсто и дебело, ако је смежурано или наборано, предуго је било на лози. Укус је најбољи начин да видите да ли је грожђе зрело. Ако зрна имају пун слатки укус, спремна су за брање. Не покушавајте да уврнете своје гроздове, можете оштетити лозу. Уместо тога, користите баштенске маказе да одсечете гомилу са стабљике.
Добар план заштите је неопходан – Винова лоза може да улепша пејзаж својим великим извајаним листовима и шареним плодовима који сазревају. Ипак, и њу нападају разне штеточине и болести, а најчешћа је пламењача. Направите добар план заштите! За птице ће вам помоћи мрежа, за инсекте употребљавајте препарате у договору са стручњаком, а за било коју непредвиђену ситуацију најпоузданија заштита су полисе осигурања усева и плодова „Дунав осигурања“, које брину о вашим усевима и нуде решење за све могуће проблеме!
Штанд Компаније „Дунав осигурање“ можете посетите на овогодишњем Сајму вина који се одржава у Београду од 16. до 19. новембра.
„Dunav osiguranje“ – zdravstveno osiguranje je važno za preventivu
Преузмите андроид апликацију.