Početna > Biznis
Biznis

Poslovanje američkih banaka ispod očekivanja

JP Morgan Chase, Citi, Goldman Saks, Morgan Stanley i Vels Fargo, velike banke s Wall Street-a, imale su manju dobit u prvom tromesečju. U slučaju Sitija dobit je potonula čak 46 odsto. Čini se da su dobra vremena za banke iza nas.
banka
Foto: Pixabay/PredragKezic

Sezona objave kvartalnih rezultata otvorena je u sredu s JPMorgan Chaseom.

Zbog ruske invazije na Ukrajinu, visoke inflacije i problema u lancu snabdevanja, dobit je pala za 42 odsto u odnosu na isti period prošle godine: sa 14,3 milijarde dolara na 8,3 milijarde dolara.

Cena deonice JPMorgana potonula je za više od tri odsto nakon postizanja tromesečnih rezultata, dosegnuvši najniži nivo u 52 nedelje.

Prvi čovek banke Džejmi Dimon istaknuo je kako je američka privreda suočeno s velikim rizicima, ali ne isključuje recesiju. Slično upozoravajući tonovi dolaze iz Goldman Saksa, koji je takođe najavio pad profita za više od 40 odsto.

„Iza nas je turbulentno tromesečje obeleženo razornom invazijom na Ukrajinu”, rekao je izvršni direktor David Solomon.

Veće kamatne stope, koje se ove godine prognoziraju uglavnom u SAD-u, podižu kamatne marže bankama, ali imaju i dosta negativnih učinaka na privredu. Pogotovo ako centralne banke moraju delovati vrlo agresivno, što se i događa.

Hipotekarni krediti u Wells Fargu  pali su za 33 odsto između januara i marta.

Značajno je da je stopa na 30-godišnja hipoteka u Sjedinjenim Državama premašila pet odsto, najvišu od 2011.

Prošle godine, s 2,65 odsto, bila je najniža u istoriji. U poslednjih pet nedelja, ova značajna kamatna stopa porasla je za 1,15 odstotnih bodova, što je rekordni rast u periodu od pet nedelja od 1987. godine.

Azijske zemlje, predvođene Kinom, pokupovale rusku naftu

 

Preuzmite android aplikaciju.