Почетна > Србија
Србија Фудбал

Последњи ЕУРО за Србију био је пре 24 године – подсетимо се како је то изгледало (ВИДЕО)

Ремијем против селекције Бугарске репрезентација Србије осигурала је учешће на предстојећем Европском првенству први пут након 24 године. Многе генерације рођене су, и одрасле, без да виде Србију на смотри најбољих европских екипа, а то је прави разлог да се присетимо како је то изгледало давне 2000. године.

Европско првенство 2000. године одржавало се у Холандији и Белгији, а наш представник била је Југославија, коју су тада чиниле Србија и Црна Гора.

Легендарна имена на сваком кораку

Квалификациони циклус за ЕУРО 2000 Југославија је започела са Миланом Живадиновићем, познатијем као Бард, али га је у току 1999. године на месту селектора заменио Вујадин Бошков.

Што се играча тиче, тадашњи плави дрес носили су Синиша Михајловић, Славиша Јокановић, Љубинко Друловић, Предраг Мијатовић, Саво Милошевић, Дејан Станковић, Ивица Краљ, Мирослав Ђукић, Алберт Нађ, Матеја Кежман и многи други, а капитен је био актуелни селектор репрезентације Србије – Драган Стојковић Пикси.

Групна фаза вредна памћења и добро познати феномен „неповољног суђења“

Када су извучене групе било је јасно да Југославија има добре шансе за пролаз уколико покаже свој квалитет. Противници су били Шпанија, Норвешка и доскорашња чланица Југославије – Словенија.

Први меч био је управо против Словенаца и у питању је био прави спектакл.

Српска репрезентација губила је 3:0 већ у 57. минуту, али је све постало горе у 60. када је Синиша Михајловић добио други жути картон, те је искључен.

Ипак, Југославији је било потребно свега петнаестак минута да са играчем мање окрене ствари на терену. Најпре је у 67. минуту Милошевић смањио на 3:1, три минута касније је Друловић погодио за 3:2, да би већ у 73. минуту Милошевић новим голом изједначио и поставио, испоставиће се, коначни резултат.

Рутински са Норвешком

У мечу са Норвешком императив је била победа, а тако је и било. У доста тврђем мечу од оног са Словенцима, те само једним голом, Југославија је остварила рутински тријумф.

Стрелац јединог гола био је, поново, Саво Милошевић, у осмом минуту, а плави су без проблема сачували свој гол и узели сва три бода.

Шпанска сапуница и „уобичајене сцене“

Дуел са Шпанијом био је дуел одлуке. Шпанци су поразом од Норвешке закомпликовали своју ситуацију у групи, те имали само три бода и треће место иза нордијаца и Југославије у групи.

У напетом мечу у Брижу Југославија је прва дошла до предности, голом Милошевића у 30 минуту. Ипак, радост је трајала кратко, Алфонсо је изједначио већ осам минута касније.

Нова предност за нас стигла је у 50. минуту фантастичним голом Дејана Говедарице, али овог пута славље је било још краће, јер је Мунитис изједначио само минут касније.

Ситуација се закомпликовала и када је судија Жил Весије 10 минута касније Јокановићу показао други жути картон и искључио га са меча.

Треће водство, са играчем мање, доноси нам Комљеновић у 75. минуту, а Шпанци овога пута немају брзи одговор.

Меч је ушао у драматичну завршницу иако је Југославија имала 10 играча на терену. Ивица Краљ имао је неколико сјајних одбрана, али онда судија у 94. минуту показује на белу тачку.

Контроверзно досуђен пенал користи Мендијета да изједначи резултат, али ту није био крај. Играло се, упркос истеку надокнаде времена, још мало, а народски речено „док Шпанија не да гол“. Тако је и било.

Алфонсо је након „бунарења“ Шпанаца погодио волеј са ивице шеснаестерца, донео три бода Шпанцима и одвео их у нокаут фазу.

Нокаут фаза против домаћина – немогућа мисија

Југославија је након пораза од Шпаније даље прошла као друга у групи, што ју је упарило са Холандијом, једним од домаћина турнира.

Тежак посао пред нашом репрезентацијом, испоставиће се, био је немогућ.

Холанђани су на полувремену водили 2:0 головима Патрика Клајверта. Други део игре започео је аутоголом Говедарице у 51. минуту, а наша репрезентација наставила је да тоне.

Клајверт је постигао хет-трик у 54. минуту, да би „петарду“ озваничио Марк Овермарс у 78. минуту. Овермарс је повећао и на 6:0 пред сам крај, да би Саво Милошевић постигао почасни погодак у 90. минуту и поставио коначних 6:1.

Саво Милошевић до краја Европског првенства остао је најбољи стрелац турнира заједно са Клајвертом.

Тако је то изгледало пре 24 године.

За више од две деценије променило се много тога, што у фудбалу, што у свету.

Данас, Србију предводи капитен тадашње репрезентације, Драган Стојковић Пикси. И многи други из те генерације постали су тренери – Михајловић, Станковић, Милошевић, Јокановић, Друловић, Ђукић те Саша Илић само су неки од њих.

Игра Србије кроз квалификације за ЕУРО 2024 није била најблиставија, па остаје питање да ли „орлови“ могу бар поновити последњи резултат наше нације на Европском првенству.

Fudbaleri Srbije remijem sa Bugarskom izborili istorijski plasman na Evropsko prvenstvo