Почетна > Србија
Србија

Посланици данас започињу расправу о ребалансу буџета

Посланици Скупштине Србије започињу данас расправу о предлогу ребаланса буџета за ову годину, а укупно је на дневном реду седам тачака.
Фото: Танјуг/Јадранка Илић

Одбор за финансије Скупштине Србије прихватио је синоћ предложени ребаланс за ову годину у начелу и предложиће парламенту да усвоји измене и допуне Закона о буџету.

Министар финансија Синиша Мали изјавио је на седници Одбора за финансија у Скупштини Србије да је основ за припрему ребаланса за ову годину била економска ситуација и програм Србија 2027 и Експо, што ће, како је напоменуо, бити и основ за припрему буџета за 2025. годину.

Мали је рекао да су јасно дефинисани приоритети које држава следи и које жели да остваримо до 2027. године.

„Имамо веће приходе од 132,5 милијарди динара, хтели смо на прави начин да расподалимо те приходе на оно што је приоритет и што омогућава даљи, убрзани раст, развој и модернизацију наше економије“, рекао је Мали у Скупштини Србије.

Министар је навео да је стопа раста БДП-а у првих шест месеци показала да је Србија друга најбрже растућа земља у Европи, оцењујући да је то велики успех, те да је наша земља одмах иза Малте са 4,3 одсто раста БДП-а.

На дневном реду су и измене Закона о финансијској подршци породици са децом, као и предлози одлука о давању сагласности на Одлуку о изменама и допунама Финансијског плана Републичког фонда за пензијско и инвалидско осигурање за 2024. годину, као и на Одлуку о изменама Финансијског плана Националне службе за запошљавање за 2024. годину, који је поднела влада.

Влада Србије усвојила је прошлог четвртка Предлог закона о изменама и допунама Закона о буџету за ову годину којим је предвиђено да буџет Србије заједно са ребалансом износи 2.173 милијарде динара, односно да буде повећан за 132,5 милијарде динара.

Премијер Милош Вучевић рекао је недавно да ребаланс доноси доста добрих вести за грађане и државу, те да се издваја више новца и за подршку породицама са децом, 25 милијарди, а да додатних 20 милијарди иде за здравство, као и 20 милијарди додатних за пољопривреднике.

„Определили смо средства која треба да нам појачају и саобраћајну инфраструктуру, пре свега куповина нових возила, који треба да саобраћа између главног града, аеродрома “Никола Тесла” и ЕКСПА. Припремамо и инфраструктуру за враћање обавезног војног рока. Ту је и осам милијарди за плате у просвети. Чека нас тежак разговор са свим субјектима за буџет 2025. године“, рекао је Вучевић.

Предвиђено је и да се разматра закон о потврђивању Споразума о међусобном признавању професионалних квалификација за медицинске сестре, докторе ветеринарске медицине и бабице, у контексту Централно-европског споразума о слободној трговини, као и Предлог закона о потврђивању Уговора о зајму Обновљиви извори енергије у системима даљинског грејања у Србији, између Србије и Европске банке за обнову и развој.

Пред посланицима је и Предлог закона о потврђивању Уговора о гаранцији (Пројект уградње паметних бројила у Србији) између Републике Србије и Европске инвестиционе банке, као и Предлог закона о потврђивању Анекса 2 Споразума између влада Србије и Француске о сарадњи у области спровођења приоритетних пројеката у Републици Србији.

На дневном реду је и Предлог закона о потврђивању Одлуке број 1/2023 Заједничког комитета Регионалне Конвенције о пан-евро-медитеранским преференцијалним правилима о пореклу од 7. децембра 2023. године о изменама и допунама Регионалне Конвенције о пан-евро-медитеранским преференцијалним правилима о пореклу.

Vučić: Srbija će se odupreti svim „woke“ pokretima koji se nameću našim vrednostima

Преузмите андроид апликацију.