Poslanici Skupštine Srbije nastaviće danas vanrednu sednicu na čijem dnevnom redu je rebalans budžeta, a zatim će početi novu na kojoj bi se razmatrale izmene i dopune Zakona o rudarstvu i geološkim istraživanja kojima se predlaže zabrana istraživanja i eksploatacije litijuma i bora.
Kako je saopšteno iz Skupštine Srbije, predsednica Narodne skupštine Ana Brnabić sazvala je, na zahtev 86 narodnih poslanika, Treće vanredno zasedanje sa početkom u 14.00 časova.
Opozicioni poslanici, kao i samostalni, njih 86, su inicijativu za održavanje sednice podneli 10. septembra, a istog dana je predsednica parlamenta Ana Brnabić najavila da će predlog staviti na dnevni red u skladu sa zakonskim rokovima.
„Lično, jedva čekam ovu sednicu, da vidimo zaista ko je za šta odgovoran u ovoj zemlji, što se tiče ovog projekta u poslednje 23 godine“, rekla je tada Brnabić na konferenciji za novinare.
Predlagači zakona su tražili da se izmene i dopune zakona donesu po hitnom postupku, a za predstavnika predlagača određena je poslanica Ekološkog ustanka Danijela Nestorović.
U Predlogu izmena i dopuna Zakona o rudarstvu i geološkim istraživanjima, između ostalog, u članu 4a, traži se zabrana primenjenih geoloških istraživanja, eksploatacije i prerade bora i litijuma.
Prethodno će od 10 časova poslanici, na sednici koja je počela prošlog ponedeljka, nastaviti raspravu o amandmanima na rebalans budžeta.
Sednica o litijumu počinje u periodu vanrednog zasedanja, koje traje do 30. septembra u ponoć.
Tokom rasprave o rebalansu budžeta prethodnih dana polemisalo se da li će sednica o litijumu, na predlog opozicije, biti zakazana, a Brnabić je isticala da su opozicioni poslanici tražili da se o tome raspravlja na vanrednom zasedanju, a da su pri tom podneli 146 amandmana na zakonske predloge, među kojima je i rebalans budžeta.
Ustav Srbije, u članu 106, propisuje da se Narodna skupština sastaje u dva redovna zasedanja godišnje i da prvo redovno zasedanje počinje prvog radnog dana u martu, a drugo prvog radnog dana u oktobru i da ne može da traje duže od 90 dana.
Istim članom Ustava je propisano da se Narodna skupština sastaje u vanredno zasedanje na zahtev najmanje trećine narodnih poslanika ili na zahtev Vlade, sa unapred određenim dnevnim redom.
Dodik: Vučić i ja radimo na saradnji Srbije i Republike Srpske
Preuzmite android aplikaciju.