Početna > Biznis
Biznis

Poskupljenje materijala može da zaustavi građevinarstvo

Čelične armature koje se koriste u građevinarstvu poskupele su za oko 50 odsto po toni u poslednjih desetak dana zbog ukrajinske krize, a usled nemogućnosti nabavke hemikalija ugrožena je i proizvodnja cementa u Srbiji.
Foto: Unsplash/sunburned_surveyor

Iz Privredne komore Srbije (PKS) upozoravaju da je otežana nabavka čeličnih aramatura, kao i da se očekuje dalji rast cene.

Kako navode, smanjena je ili obustavljena isporuka kupcima, a procenjuju da bi zalihe koje prodavci imaju mogle potrajati najviše dva meseca.

Predsednik Privredne komore Srbije Marko Čadež razgovarao je sa premijerkom Anom Brnabić i resornim ministrima o problemima u proizvodnji rebrastog čelika i čelične armature koja se koristi u građevini.

Glavni problem je nedostatak metalnog otpada jer trenutno sakupljači u Srbiji gomilaju zalihe što stvara probleme firmama za proizvodnju ovog građevinskog materijala koje kao sirovinu isključivo koriste metalni otpad.

Kako bi se nastavila nesmetana proizvodnja čelične armature PKS je predložila da Vlada Srbije razmotri mogućnost jednostavnijeg uvoza metalnog otpada.

Drugi predlog PKS je pooštravanje inspekcijskog nadzora nad prikupljanjem i trgovinom metalnog otpada kako bi prvenstveno bile zadovoljene potrebe domaćih proizvođača.

Osim toga, sukob u Ukrajini doveo je do globalnog poremećaja tržišta hemikalija neophodnih za održavanje procesa proizvodnje cementa, pre svega gvožđe-sulfata i rastvora uree.

U cementarama u Srbiji, prema podacima PKS postoje zalihe za šest meseci.

Cementare su svoje potrebe za ugljem i naftnim koksom od oko 14 miliona evra, podmirivale 50 odsto uvozom iz Rusije.

Vlada Srbije na predlog PKS ubrzano radi na hitnom usklađivanju sa regulativama EU o korišćenju alternativnih goriva. Održano je nekoliko sastanaka i očekuju su rešenja koja će omogućiti nesmetanu proizvodnju cementa u Srbiji.

Tržišta sa kojih je moguće da se uvezu kameni, mrki ugalj i koks su Grčka, Mađarska, Rumunija i SAD.

Domaći graditelji pak navode da se cene građevinskog materijala nikada nisu vratile na nivo pre krize izazvane virusom korona, tako da su poslednja dešavanja u Ukrajini samo pojačala strah onih koji prodaju materijal da će ostati bez robe.

Cena gasa u Evropi dostigla 1.430 dolara

Preuzmite android aplikaciju.