Почетна > Бизнис
Бизнис

Поскупљење материјала може да заустави грађевинарство

Челичне арматуре које се користе у грађевинарству поскупеле су за око 50 одсто по тони у последњих десетак дана због украјинске кризе, а услед немогућности набавке хемикалија угрожена је и производња цемента у Србији.
Фото: Unsplash/sunburned_surveyor

Из Привредне коморе Србије (ПКС) упозоравају да је отежана набавка челичних араматура, као и да се очекује даљи раст цене.

Како наводе, смањена је или обустављена испорука купцима, а процењују да би залихе које продавци имају могле потрајати највише два месеца.

Председник Привредне коморе Србије Марко Чадеж разговарао је са премијерком Аном Брнабић и ресорним министрима о проблемима у производњи ребрастог челика и челичне арматуре која се користи у грађевини.

Главни проблем је недостатак металног отпада јер тренутно сакупљачи у Србији гомилају залихе што ствара проблеме фирмама за производњу овог грађевинског материјала које као сировину искључиво користе метални отпад.

Како би се наставила несметана производња челичне арматуре ПКС је предложила да Влада Србије размотри могућност једноставнијег увоза металног отпада.

Други предлог ПКС је пооштравање инспекцијског надзора над прикупљањем и трговином металног отпада како би првенствено биле задовољене потребе домаћих произвођача.

Осим тога, сукоб у Украјини довео је до глобалног поремећаја тржишта хемикалија неопходних за одржавање процеса производње цемента, пре свега гвожђе-сулфата и раствора урее.

У цементарама у Србији, према подацима ПКС постоје залихе за шест месеци.

Цементаре су своје потребе за угљем и нафтним коксом од око 14 милиона евра, подмиривале 50 одсто увозом из Русије.

Влада Србије на предлог ПКС убрзано ради на хитном усклађивању са регулативама ЕУ о коришћењу алтернативних горива. Одржано је неколико састанака и очекују су решења која ће омогућити несметану производњу цемента у Србији.

Тржишта са којих је могуће да се увезу камени, мрки угаљ и кокс су Грчка, Мађарска, Румунија и САД.

Домаћи градитељи пак наводе да се цене грађевинског материјала никада нису вратиле на ниво пре кризе изазване вирусом корона, тако да су последња дешавања у Украјини само појачала страх оних који продају материјал да ће остати без робе.

Cena gasa u Evropi dostigla 1.430 dolara

Преузмите андроид апликацију.