Početna > Novi Sad > Novosadske priče

Novi Sad Novosadske priče

Svaki kvart je Novi Sad

Srce Novog Sada čini nekoliko malih komora, od kojih kada bi se samo jedna isključila, takt grada više ne bi bio isti, a svaka je po nečijem subjektivnom osećaju posebna.
Foto: PrtSc/google.com/maps

Naš grad sastavljen je od više kvartova koji nemaju jasno ograničen ni početak ni kraj, a mi Novosađani ipak nekako znamo koji je to momenat u kome se Satelit pretače u Novo Naselje, i na kojim to mestima neki Limanac odluči da kaže da je ipak sa dvojke, trojke ili četvorke dok se Štrandaroši uporno ponose jer je izvorni Liman, baš Liman 1.

Foto: Gradske info

Kada je Detelinara dobila potkategoriju, takozvanu Novu detelinaru, i da li je nekada postojalo staro naselje ili je ono oduvek bilo Novo?

Zar Bulevar i Rotkvarija nisu jedno te isto? A Salajka, Klisa i Slana bara?

Kliknite ukoliko želite da vidite Novi Sad iz nove perspektive, kao grad mostova.

Grbavica je poznata po studentariji. Šetnjom gustim ulicama sa uvek napetim saobraćajem, skoro uvek ćete čuti kako muzika tutnji iz iznajmljenih stanova. Studenti pridošli iz nekih drugih gradova, ukoliko nisu u domovima na Limanu, obično izaberu baš ovaj kraj grada.

Foto: Gradske info
Veternik je od skoro dobio status gradske zone, ili bar tako kaže autobuska karta. Ipak, njega i dalje od gradske atmosfere deli pola sata pešačenja i nekako prisniji komšijski odnos karakterističniji za varošicu.

Šangaj, Futog i Begeč su daleko, ali zajedno sa bližim naseljima zaokružuju priču ovog grada.

Iz Sremske Kamenice se Mostom slobode do centra brže stiže nego sa Novog naselja, a opet njeni stanovnici i dalje imaju luksuz mirnijeg života predgrađa, udaljenog od one ludnice koja se dešava sa ove naše, ne toliko sremske, strane.

Foto: Gradske info

Telep je poznat po lepim dvorištima i komšijama koje deli tanka ograda. On nam pokazuje da različite životne navike i druga nacionalnost mogu da žive u koheziji i svakodnevno zajedno piju kafu.

Kliknite za zanimljive priču o jednom od najpoznatijih novosadskih pasaža.

Mnogi ne znaju ni da postoje Banatić, Jugovićevo i Sajlovo već ih vezuju za neke njima bliske delove.

Adice i dalje biju bitke između urbanizacije koja se uveliko dešava i neophodna je, i toga da ostanu jedino naselje sa najstarijim trošnim kućicama, dosledne životu koji nas vraća nekoliko godina u nazad… u neko sporije vreme.

Svaki deo Novog Sada poseduje neku svoju kratku istoriju koja ga čini posebnim. Iako smo svi stanovnici istog grada, navike koje nosimo, načini na koji se javljamo prvom komšiji, i da li mu virimo u kesu zavise i od konkretnog kraja u kome živimo.

Jedno je sigurno, malo koji Limanac bi se bez opiranja odselio na Naselje ili Detelinaru, i obrnuto. Malo ko bi menjao svoj kraj za neki drugi bez preke potrebe, jer iako nekada nismo zadovoljni pogledom kroz prozor ili prvim komšijom, mesto na kojem provedemo godine života čini esenciju naše ličnosti.

Razmislite o tome dok šetate najromantičnijom novosadskom rutom od Starog grada do Petrovaradina, ili se nervirate jer uvek zamenite Avijatičarsko i Adamovićevo naselje…

 

Preuzmite android aplikaciju.