Патријарх српски Порфирије изјавио је синоћ, на обележавању Дана сећања на страдале у НАТО агресији на аеродрому „Пуковник-пилот Миленко Павловић“ у Батајници, да је српски народ у својој многострадалној историји имао кратке временске интервале мира и благостања, и поручио да зато мир и љубав у нама и међу нама треба да буду наш неодступни и непоколебљиви животни програм и циљ.

„То мора бити наш избор ако желимо да се и даље називамо и будемо деца Светог Саве и Светог кнеза Лазара, најсјајнијег светог ратника из рода нашега. Само тада као појединци и као народ Бог нас неће оставити без одговора, без своје помоћи, без свога светога благослова“, рекао је патријарх, који је претходно служио парастос за настрадале, у присуству председника Србије Александра Вучића и председника Републике Српске Милорада Додика.
Зато, одбацујући сваку мржњу у себи и изван себе, наше обраћање претварамо у молитву Богу, љубави да упокоји душе свих невинопострадалих у злочиначком НАТО бомбардовању наше земље 1999. године, навео је Порфирије.
Како је рекао, покајање треба да буде наш пут и наш избор, јер покајање је приближавање Богу и приближавање једних другима.
„Покајање је обнова и преображај, без којег нема избављења од најстрашнијих међу свим проклетствима човековим – мржње, сукоба и ратова. Мржње, сукоба и ратова у себи и мржње сукоба и рата међу нама. Покајање за нас не значи ништа друго него да читаво своје биће, коленопреклоно, непрестаном молитвом окренемо Богу да своја срца посветимо добру, лепоти, милосрђу, смирењу, кротости, племенитости, радости, свакој врлини, пуноћи, љубави и миру“, нагласио је Порфирије.
Казао је да се увек у оваквим тренуцима сећања на горке епизоде наше многострадалне историје, која је од времена пропасти српског царства па до наших дана, имала врло кратке временске интервале мира и благостања, тешко осмељујемо да говоримо.
„То је оно туробно сећање, када нам недостају речи и мањка мудрости да и шта кажемо, а чињенице не допуштају да ћутимо. Тад нам неодољиво у памет навиру речи старозаветног пророка и цара Давида, који је с болом певао о себи и страдању свог народа речима – Због тебе нас убијају, ваздан сматрају нас овцама за клање. Као да је говорио о историји српског православног народа у 20. веку, а не о јеврејском народу хиљаду година пре Христа“, рекао је патријарх.
Порфирије је запитао, ако ћемо озбиљно приступити феномену рата, није ли он Каиновим братоубиством постао трагични модел комуникације међу људима, како појединцима, тако народима и државама.
Порфирије је рекао да је, када видимо колико се само у овом тренутку води крвавих ратова у свету, то поражавајуће за све нас и да је светска јавност свакодневно засута вестима о истребљујућим братоубилачким сукобима.
„Црни облаци мржње међу људима скривају од наших погледа небеску светлост и благослов присуства другог човека у нашем животу. Вести о хиљадама невино убијених, деце, жена, стараца, оних који су упућени на фронт, непосредно нас стављају пред лице трагичне стварности овога света и намећу питање – зашто смо се као људи родили? Чему уопште људски живот, ако га губимо на овакав начин и због каквих вредности га губимо? Зар се и ми, који вечерас стојимо овде у Батајници, нисмо могли наћи на месту трогодишње Милице Ракић или пилота пуковника Миленка Павловића, који су због бахатости моћних овога света окончали свој овоземаљски живот неправедно“, нагласио је патријарх.
Свако од њих је, каже, на свој начин постао синоним за невину жртву, принету на олтар слободе нашег народа и за мир у нама и међу нама.
„Крвави бомбардерски пир који је над нашом отаџбином и народом спроведен, како се случајно не би десило да Срби у миру дочекају ново столеће и миленијум, разоткрио је и наша лица и лица наших тирана и душмана. Као крштени народ, тај злочиначки акт на један тежи начин вратио нас је себи и упутио Богу и ближњима као вредностима које не смеју бити доведене у питање“, истакао је Порфирије.
Тада смо, истиче, као ретко кад могли да се посветимо разумевању, али и усвајању речи Христових – љуби ближњег свога, па и даље и дубље од тога, љубите непријатеље своје.
„И вечерас исте заповести о љубави дозивамо у сећање и у наша срца. Ми, нажалост, знамо да је ретко ко међу нама способан да воли непријатеље. То могу само охристовљени људи Божији, светитељи Божији. Ипак, баш због тога, на данашњи дан, осећам дужност и одговорност да са трона Светога Саве позовем све његове духовне потомке, све нас, да имајући у виду све те речи Христове, љуби ближњега свога као самога себе“, поручио је Порфирије.
Како је рекао, не заборавимо, не извитоперимо и не поступимо њима сасвим супротно – да изаберемо као правило свога живота све погубне принципе са мрзи ближњег свога.
„Јер мржња рађа мржњу и све без изузетка уводи у врзино коло мржње и спиралу зла у којем сви постајемо губитници“, истакао је Порфирије.
Поручио је да нас Господ позива да сви будмео једно и да смо потребни једни другима, да нико није вишак, да праштамо и тражимо опроштај једни од других, како бисмо допустили другоме да постоји поред нас, да видимо у другом ближњег, да видимо у њему икону Божију, односно свога вечнога сапутника и вечнога брата.
„У том кључу треба разумети речи Господа нашег Исуса Христа, којима он почиње своју спаситељску мисију. Покајте се, јер се приближи царство небеско. Покајање треба да буде наш пут и наш избор, јер покајање је приближавање Богу и приближавање једних другима“, поручо је Порфирије.
Истакао је да се зато молимо за дане и времена која су пред нама да се никада и никоме не понови страдање које смо поднели.
„Зато завршимо ово скромно и искрено слово молитвом блажнопочившег патријарха Павла. Господе, Исусе Христове Боже наш, прими ово наше усрдно мољење и опрости нам сагрешења наша. Помози нам да ти, који си ради спасења свију пошао на крст и смрт претрпео, да и међу нама и у целом свету мржња уступи место љубави, немир миру, жалост радости, да тих и миран живот проведемо као људи твоји и браћа међу собом. Господе, мира и љубави, помози нам да се на пут теби вратимо. Сачувај земљу нашу и народ од неправде, насиља, међусобне заваде и неслоге и немој уклонити светионик цркве наше испред себе“, поручио је Порфирије.После обраћања патријарха минутом ћутања одата је почаст војним, полицијским и цивилним жртвама агресије и приказан филм о бомбардовању.
Državni komemorativni skup za stradale u NATO agresiji na aerodromu u Batajnici
Преузмите андроид апликацију.