Legenda kaže da su božićne čarape nastale u Turskoj i da datiraju iz 4. veka.
Bez obzira na koji način proslavljate praznike, verovatno imate porodični novogodišnji ritual ili dva od kojih se u vašoj kući ne odstupa.
Bilo da se radi o poklonima sakrivenim u čarapama, pisanju čestitki ili pečenju slatkih medenjaka, svaki običaj ima svoje izvorne korene koji vuku u daleku prošlost.
Nebrojeni su novogodišnji običaji koji su sastavni deo proslava porodica širom sveta.
Iako su čestitke za praznike postojale od pamtiveka, prva poznata božićna čestitka je britanskog porekla.
Prema muzeju Viktorije i Alberta, osnivač te ustanove Henri Kol poslao je prvu božićnu čestitku koja je sadržala crtež porodičnog okupljanja i reči „srećan vam Božić i srećna Nova godina“ 1843.
Postavljanje i ukrašavanje jelki počelo je u Nemačkoj u 16. veku. Moderno drvo je, međutim, popularizovano u Velikoj Britaniji 1840-ih, kada je princ Albert, rođen u Nemačkoj, izložio prvo poznato britansko božićno drvce u zamku Vindzor.
Lampice za jelke su tradicija koja vuče korene iz Nemačke i datira iz 17. veka. Dok je kolega Tomasa Edisona, Edvard Hiberd Džonson zaslužan za pronalazak ukrasnih sijalica, tradicija osvetljavanja jelki ipak dolazi iz Nemačke, gde se to praktikovalo već u 17. veku. Međutim, tadašnji način osvetljavanja jelke bio je prilično nebezbedan, budući da se efakat rasvete postizao prostim nizom upaljenih sveća na grani.
Legenda kaže da su božićne čarape nastale u Turskoj i da datiraju iz 4. veka, još iz vremena Svetog Nikole.
Prema legendi, Sveti Nikola je čuo za nevolju siromašnog udovca i njegove tri ćerke i želeo je da pomogne. Ušunjao se u kuću, video oprane čarape devojčica kako se suše kraj vatre i napunio ih zlatnicima pre nego što je otišao u noć.
Smešni praznični džemperi potiču iz Kanade. Prema pisanju Vašington Posta zabave „ružnih božićnih džempera“ prvi put su postale popularne u Vankuveru u Kanadi početkom ovog veka. SAD su prihvatile taj koncept, proširivši ga na maloprodaje koji su se specijalizovale za izradu ovakve pletene odeće, često izvrgavane ruglu.
Pečenje božićnih kolačića ima evropsko poreklo. Ideja slatkih medenjaka je verovatno mnogo starija nego što možemo da zamislimo. Prema knjizi „Zabava od starog Rima do Super Boula: Enciklopedija iz 2008. godine“, kućice od medenjaka u početku su se više koristile kao ukrasi za jelke nego kao poslastice.
Skočite sa stolice u ponoć i „uskočite“ u srećnu Novu godinu! Praznični običaji širom sveta
01
Preuzmite android aplikaciju.