Напади сајбер криминалаца на софтвере који се користе у банкоматима и продајним (ПоС) терминалима како би украли готовину, податке платних картица и личне податке, као и да би пробили у систем и тако стекли контролу над свим уређајима у оквиру мреже поново су у порасту.
Број ових напада је током 2020. опао, услед глобалне пандемије, а сада се повећава са враћањем корисника на старе обрасце потрошње, показује истраживање компаније Касперски.
Током 2021. године, број напада је порастао за 39 одсто у односу на претходну годину.
У првих осам месеци 2022. године, број напада је порастао за 19 одсто у односу на исти период 2020. године, односно за четири одсто у односу на 2021.
Нападнуто је укупно 4.173 уређаја у периоду јануар – август 2022. године, што указује да ће овај тренд бити настављен и у последњем кварталу.
Како је наведено, бројне верзије Windows оперативног система које се користе у банкоматима одавно застареле и тако постају лака мета, док ПоС терминале често користе компаније са ниским нивоом сајбер безбедности.
Hydra PoS и Abaddon PoS су најраспрострањенији малвери (сваки софтвер који је написан у малициозне сврхе, односно који има циљ да нанесе штету рацунарским системима или мрежама) ове године и чине око 71 одсто свих напада.
Hydra PoS потиче из Бразила и познат је по клонирању кредитних картица, а према извештајима Kaspersky Threat Intelligence Portala, ова група малвера је коришћена у нападима који укључују социјални инжењеринг.
„Постоје различите технике које зависе од тога ко спроводи напад и која врста малвера се користи. Нападачи телефонирају или чак долазе у канцеларије жртава. Они се лажно представљају као запослени у банци или компанији за издавање кредитних картица и покушавају да убеде жртву да инсталира малвер, под изговором да је у питању ажурирање система“, упозорава шеф истраживачког центра за Латинску Америку компаније Касперски Фабио Асолини.
У привих пет, како наводе, се убраја и Плоутус (три одсто) – групу малвера која се користи за модификовање легитимног софтвера и контроле банкомата што криминалцима омогућава да повлаче новац са банкомата кад год желе.
RawPoS (малвер који може да преузме податке магнетне траке из меморије) и Prilex (малвер који ремети интеракције између софтвера ПоС терминала и платних картица) чине по два одсто.
Преостале 61 анализиране групације малвера и модификација, укупно 61, а појединачно имају мање од два одсто.
Асолини истиче да је ПоС малвер који се користи на банкоматима распрострањенији јер омогућава једноставан приступ новцу као и да власници кафића, ресторана и продавница често и не размишљају о сајбер безбедности својих ПоС терминала, па су тако чешће на мети криминалаца.
Преузмите андроид апликацију.