Министарка правде Маја Поповић изјавила је да предлог резолуције о међународном дану сећања на геноцид у Сребреници 1995. године има за циљ фаворизовање приче о страдању Бошњака и да негира страдање Срба, истичући да би њено потенцијално усвајање у УН могло бити извор нових сукоба и дестабилизације у региону.
Поповић је, у ауторском тексту за данашњу Политику, оценила да је предлог резолуције, о којем ће се у Генералној скупштини УН гласати за десет дана, занемарује бројне злочине који су током рата извршени над Србима широм БиХ.
„Уместо да се у Уједињеним нацијама (УН) подстакне одговорност за све злочине извршене за време оружаних сукоба и укаже на потребу националног помирења међу народима на простору бивше Југославије, истиче се само жртва једног народа, што заправо значи релативизацију злочина у бившој Југославији. Зато је то само још један у низу покушаја стигматизације српског народа и наше вековне борбе за историјску истину и правду“, истакла је Поповић.
Указала је да затварање очију за злочине који су се догодили над српским становништвом не доприноси одржавању тешко успостављеног мира међу народима у региону.
Поповић је подсетила да се питања која се тичу одржавања мира у БиХ налазе у надлежности Савета безбедности Уједињених нација (СБ УН).
„Из тога проистиче да о било којем питањју које се односи на предузимање мера ради успостављања или очувања мира у БиХ ГС УН боже да расправља искључиво на захтев СБ УН, а за њено доношење у ГС УН било би потребно да гласају две трећине присутних. Знајући да такву већину неће обезбедити, државе које су спонзори ове резолуције управо су заобишле СБ УН који има пресудну улогу у вези с овим питањем“, истакла је Поповић.
Додала је да је зато поменута резолуција инструмент злоупотребе, а да ће њено потенцијално доношење предсатвљати кршење Повеље УН.
Поповић је навела да је посебно цинично што су међу спонзорима реолуције Немачка и Руанда.
Према речима министарке правде, споран је и број бошњачлих жртава који се наводи у резолуцији, јер како је рекла, он нигде до сада није утврђен.
„То је питање процене и великих неслагања у јавности, поготово ако се узме у обзир да је пред Међународним трибуналом за бившу Југославију у предмету „Толимир“ претресно веће, без једногласног доношења одлуке, утврдило значајно мањи број укупно убијених“, наглашава Поповић.
Према њеним речима, квалификација догађаја који су се догодили у Сребреници као „геноцида“ је недопустива и нетачна и правно неприхватљива, посебно имајући у виду да геноцидна намера није постојала, нити је таква намера икада доказана.
„Највећи стручњаци, као што су Ефраим Зуроф и Јехуда Бауер ових дана су указали да геноцидне намере у Сребреници није било. У Сребреници се догодио злочин који сви осуђују и то нико не негира“, навела је Поповић.
Министарка правде је подсетила да је 2015. године садашњи председник, а тадашњи премијер Србије Александар Вучић отишао у Сребреницу како би показао пијетет према жртвама и положио цвет на гробове страдалих, што је, како је оценила, требало да допринесе помирењу у региону.
„Председника Вучића су том приликом покушали да линчују, што смо сви могли да видимо у директном телевизијском преносу. Нико никада није процесуиран за тај покушај убиства, што је својеврстан скандал. То је јединствен случај у новијој историји да се највишем државном званичнику који је у званичној посети једној држави на тај начин угрози безбедност, а да за то нико никада не одговара“, нагласила је Поповић.
Поповић додаје да председник Вучић сада у УН бори за одбрану интереса српског народа, како би спречио да усвајањем резолуције цео српски народ буде обележен као геноцидан.
„Он се бори чињеницама и непобитним доказима за одбрану истине и правде за све жртве и никада неће подлећи притисцима и допустити да српски народ буде неправедно стигматизован без обзира на то чији је то сада интерес. Уз њега је цео српски народ, јер то дугујемо нашим прецима и нашој деци“, навела је Поповић.
Vučević povodom Dana Vojske Srbije položio venac na Spomenik Neznanom junaku na Avali
Преузмите андроид апликацију.