У склопу новог истраживања учесници су питани колико дана у недељи пију, као и колико пију. Они који су конзумирали 443,6 мл дневно сматрали су се умереним или тешким пијаницама. У студију је било укључено више од 1,5 милиона људи, а укупно њих 3.153 имало је мождани удар.
Лекари су открили да они који више пију имају око 20 одсто већу вероватноћу да ће доживети мождани удар него људи који мало пију или не пију алкохол.
Умерена количина алкохола износи мање од 443,6 мл дневно. Из енглеске Националне здравствене службе опомињу да одрасли не би требало да пију више од 14 јединица алкохола недељно, распоређених у три дана или више.
То је једнако шест средњих чаша вина (175 мл) или нешто мање од три литре пива. Како су се године конзумирања алкохола повећавале, тако је и код испитаника растао ризик од можданог удара.
Они који су пили две године имали су 19 одсто већи ризик, док су они који су пили три године имали 22 одсто већи ризик. Стручњаци су истакли да су ови резултати добијени након што су узели у обзир чиниоце попут високог крвног притиска, пушења и индекса телесне масе, који повећавају ризик од смртоносног можданог удара.
Они који су пили четири године имали су стопу можданог удара од 0,51 на 1000 особа-година, у поређењу с 0,48 за три године опијања, 0,43 за две године, 0,37 за једну годину и 0,31 за ниједну годину.
Мерило „особе-године“ односи се на број људи у студији и колико су дуго провели у програму. Аутор студије др Оје-Којен Чои с Националног универзитета у Сеулу у Републици Кореји рекао је да је стопа можданог удара међу младим одраслим особама у порасту током последњих неколико деценија, а мождани удар код младих одраслих особа узрокује смрт и озбиљну инвалидност.
„Ако бисмо могли да спречимо мождани удар код младих одраслих особа смањењем конзумације алкохола, то би потенцијално могло да има значајан утицај на здравље појединаца и укупни терет можданог удара на друштво“, казао је доктор Чои.
„Будући да мождани удар код младих озбиљно утиче и на појединца и на друштво ограничавањем њихових активности током најпродуктивнијих година, смањење конзумације алкохола требало би да буде наглашено код младих особа с тешким навикама пијења као део било које стратегије за превенцију можданог удара“, истакли су стручњаци. Важно је напоменути да је студија укључивала само учеснике корејског порекла.
Преузмите андроид апликацију.