Постоје бројни програми размене за младе, који нуде могућност одласка у другу државу, учење страног језика и стицање нових познанстава.

Криза која нас је задесила на глобалном нивоу донекле је, поред свега друго, онемогућила и нормалан ток функционисања ових програма.
Ивана Вујков из канцеларије програма Erazmus plus у Новом Саду, наводи да њихов јавни позив за програм размене укључује све студенте, у зависности од тога да ли су факултети направили адекватне споразуме о сарадњи.
Без обзира на пандемијске услове, студенти су се и даље пријављивали на овај програм.
“Јавни позив траје око месец дана. Студенти се пријављују и, уколико буду одабрани, добијају месечна новчана средства од стране Универзитета, од тих европских средстава. Она се крећу између 550 и 750 евра у зависности од дестинације и од тога да ли смо студенту одобрили додатна средства за неповољни социо-економски статус”, каже Ивана.
Донедавно студенткиња журналистике, Ива Гајић ишла је на студентску размену у јеку короне, преко програма Erazmus plus.
Каже да је у Белгији усавршила новинарство на практичнији начин.
“Упознала сам сјајне људе са којима сам и данас у контакту и са којима сам се видела и након Erazmus-а. Што се тиче самог факултета, мислим да то треба искусити и верујем да није важно у ком сте пољу посла. Верујем да је свакако другачија сама форма учења”, спомиње Ива.
Викторија Шимон из канцеларије програма Work and travel у Новом Саду, каже да што се програма тиче и даље све функционише као раније, али да је смањена потражња, додајући да се нада да ће следеће сезоне бити другачије.
“Студенти се пријављују крајем септембра, па до краја јануара, евентуално почетком фебруара. Бирају локацију на коју ће ићи на основу њиховог претходног радног искуства, ЦВ-ја и знања енглеског језика. Добијају посао и онда се сајмови послова организују у децембру, јануару, фебруару, након чега се комплетира њихова цела документација. На пролеће се онда, од марта до краја маја, дешава визирање”, каже Викторија.
Студент ветерине на Пољопривредном факултету Миленко Рикић две године уназад пријављивао се на програм Work and travel, али га је тадашња актуелна ситуација у томе спречила, док тренутно чека процес визирања.
“Мислим да је ово добро за све студенте, јер могу да усаврше језик и да пропутују неке земље које можда у животу неће видети. Процес је веома лаган, осим почетног улога који треба дати, око 3.000 евра. Али, углавном се људи снађу, јер се нико још није вратио, а да није зарадио дуплу своту новца”, наводи Миленко.
Програми размене годинама уназад изазивају заинтересованост код студената из разлога погодности и могућности које им пружају.
С обзиром на то да се ствари постепено враћају у нормалу, тако се отварају врата за нове прилике које су изложене младима.
Преузмите андроид апликацију.