Почетна > Свет
Свет

Пољска преполовила финансирање украјинских избеглица

Од 1. марта, украјинске избеглице које бораве у Пољској дуже од 120 дана и живе у заједничким стамбеним објектима, морају да покрију половину трошкова смештаја, уз ограничење од 40 злота (8,50 евра) дневно.
Фото: AP Photo/Visar Kryeziu

Од плаћања су изузете угрожене групе, укључујући децу, пензионере, труднице, самохране родитеље, родитеље са децом млађом од 12 година и особе у посебно тешкој материјалној ситуацији.

Избеглице ће морати да покрију 75 одсто трошкова смештаја од маја па надаље, ако остану у Пољској дуже од 180 дана, што ће бити ограничено на 60 злота (12,73 евра) дневно.

Пољска је од почетка рата у фебруару 2022. примила око 500.000 украјинских избеглица и обезбедила им заједничке стамбене објекте, који подразумевају собу и пансион.

За око 80.000 избеглица које су још у Пољској, међутим, влада каже да више не може да приушти да финансира њихов боравак у мери у којој то сада чини.

Поред смештаја, избеглице имају и друге погодности које финансира држава, укључујући бесплатан јавни превоз и здравствену заштиту, као и многе бенефиције социјалне заштите које су доступне грађанима Пољске, укључујући месечни дечји додатак од 500 злота (107 евра).

У 2022. години, Пољска је потрошила око 8,36 милијарди евра на украјинске избеглице, са средствима која чине једну трећину укупне потрошње свих земаља.

Пошто је примила највећи број украјинских избеглица, Пољска је добила 123 милиона евра у оквиру Фонда за азил, миграције и интеграцију (АМИФ), док је у оквиру глобалне помоћи „Устани за Украјину“, захваљујући којој је прикупљено 9,1 милијарда евра, Пољска добила 200 милиона евра за пружање прве помоћи (храна, транспорт и привремени смештај) онима који беже од рата у Украјини.

Међутим, пољски министар унутрашњих послова Мариуш Камински каже да је добијени новац био од „мале помоћи“ с обзиром на укупне трошкове издржавања избеглица.

Као друго објашњење за овај потез, влада је навела да оптимална помоћ за избеглице не би требало да траје дуже од годину дана, јер би их пружање помоћи демотивисало и отежало им повратак на тржиште рада.

„Никоме није у интересу да лиши било кога крова над главом. Ти прописи су мотивационог карактера“, рекао је заменик министра унутрашњих послова и владин опуномоћеник за ратне избеглице Павле Сефернакер.

Са друге стране, Европска комисија је саопштила да није обавештена о плановима Пољске.

„Комисија помно прати ситуацију у Пољској и у редовном је контакту са пољским властима у вези са практичном имплементацијом Директиве о привременој заштити, како би осигурала да постоје релевантне заштитне мере у погледу смештаја расељених лица под привременом заштитом“, рекао је портпарол Комисије.

Овај потез Пољске критиковао је Конзорцијум за миграције, удружење које окупља 10 организација које се боре за права миграната и избеглица.

„Влада би требало да се повуче из (увођења) обавезе за жене избеглице да учествују у покривању трошкова живота у заједничким смештајним објектима“, написали су у свом извештају и додају да та одлука није у складу са законима ЕУ који обавезују државе чланице да помажу људима који имају међународну заштиту.

Zelenski: Noćašnji masovni napad Rusije pokušaj terorisanja civila

Преузмите андроид апликацију.