О значају сарадње, финансирања и промоције пољопривреде у оквиру 88. Сајма пољопривреде дискутовано је кроз панел „Пољопривреда на првом месту“, а министар пољопривреде Бранислав Недимовић истакао је да је буџет за подстицај нарастао два пута у последњих седам до осам година.
![](https://gradskeinfo.rs/wp-content/uploads/2021/09/Tan2021-9-20_142339954_0-1-300x200.jpg)
Говорећи о обртним средствима и набавци механизације, министар је рекао да су прошле и ове године „субвенције биле издашне“ и да ће се са тиме наставити, те да су на располагању конкурси Светске банке, док смо са средствима из ИПАРД фондова „у петој брзини“.
„Оно што нас чека је и конкурс Светске банке за сточаре и ратаре, чека нас позив везан за рурални развој. То су неке ствари које употпуњују читаву слику у овој 2021. години везано за финансијску подршку пољопривредницима која је из године у годину све већа“, рекао је министар.
Недимовић је казао да, иако је ова година била екстремно сушна, пољопривреда неће бити у „минусу“, односно да ће бити остварен род на нивоу вишегодишњег. Према његовим речима, приноси кукуруза су на нивоу 6 до 6,3 тоне по хектару, а и сунцокрет је солидно родио, саопштили су организатори.
Недимовић је овом приликом рекао да су ове године почеле озбиљне контроле како се користе исплаћена средства, а у неким случајевима утврђено је да се половина новца користи ненаменски или су у конкурсној документацији фалсификовани подаци.
Говорећи о примени Закона о сезонском запошљавању у пољопривреди Недимовић је навео да је на тај начин ангажовано 44 хиљаде људи, а све више на нашим пољима ангажовани су радници из иностранства.
Учесници панела су се сложили да је потребно унапредити сарадњу свих релевантних субјеката у пољопривреди и направити ширу стратегију развоја пољопривреде.
Синергијом ресорног министарства, пословних банака, прерађивача и произвођача може се доћи до нових стратегија у развоју пољопривреде, истакнуто је током дискусије.
Опција коју пољопривредни произвођачи највише бирају су субвенције државе, које реализују путем пољопривредних кредита код банака.
„Комерцијална Банка и НЛБ банка су ове године најуспешније у томе, преко 1,8 милијарди кредита смо већ исплатили, што је скоро половина свих исплаћених кредита, тако да смо пружили највећу могућу подршку пољопривредницима“, казао је Дејан Јањатовић, председник ИО Комерцијалне банке.
![](https://gradskeinfo.rs/wp-content/uploads/2021/09/safe-913452_1920-1-300x261.jpg)
НЛБ банка организује и Оганик конкурс – 5 милиона за 10 најбољих идеја. Ове године се придружује и Комерцијална банка као нова чланица НЛБ групе и тренутно има око 80 пријава на конкурсу, а сви заинтересовани се могу пријавити до краја септембра. Овај конкурс предвиђен је да олакша пословање органске производње која изискује већа финансијска средства и има компликованије процесне системе.
Према подацима НЛБ банке, претходне године су се највише подносили захтеви за кредите за ликвидност, након њих су кредити за куповину механизације, половне и нове, за изградњу објеката, куповину стоке земље и други.
„Ми као банка имамо обавезу да и министарству пренесемо оно што видимо на терену, потом да се прилагоде ти програми ономе што пољоприврединицима треба… У тој размени информација мислим да сви добијају, онда једноставно то пољопривреду гура напред. Наравно, с друге стране и пољопривредници су ту да чују неке нове трендове, а банка не само што финансира, банка у свом пословању и прати те трендове“, истакао је Властимир Чапрић, члан извршног одбора НЛБ Банке.
Он додаје да су програми ту да пољопривредницима дају опције, а они су ти који ће на крају одлучити шта је је за њихову производњу најбоље и на који начин ће се то финансирати.
Преузмите андроид апликацију.