Vidimo se na Vrhovnom sudu, obećanje je američkih antivaksera organizacijama i poslodavcima koji žele da uvedu obaveznu imunizaciju.
Protivnici vakcina odlučni su da stvar teraju do samog kraja, to jest do najviše sudske instance, pa je sva prilika da će nametanje vakcinacije postati još jedna vruća tema u SAD, poput abortusa ili nošenja oružja, o kojoj će odlučivati najmoćniji delioci pravde.
Pred Vrhovnim sudom nedavno je završila tužba protiv zdravstvenih vlasti u Mejnu, koje su uvele obaveznu vakcinaciju lekara i medicinskih sestara, javio je CNBC. Na istom mestu našla se i tužba protiv imunizacije nastavnika u Njujorku i zaposlenih i studenata na Univerzitetu Indijana. Iako je Vrhovni sud odbio da se izjasni o ovim slučajevima, što znači da naređenje o obaveznoj imunizaciji ostaje na snazi i da su antivakseri zasad poraženi, informativni sajt Voks piše da ova grupa neće odustati tako lako.
Antivakseri će se u tužbama često pozivati na verske slobode, što bi moglo da urodi plodom ako se ima u vidu da Vrhovni sud čini konzervativna većina sudija. Bivši predsednik Donald Tramp imenovao je troje, a birao ih je tako da udovolji najreligioznijim biračima. Liberalna javnost strahuje da će vašingtonski sud u nekom od narednih slučajeva podržati antivaksere koji tvrde kako im vera zabranjuje da se imunizuju. Sud je već dozvolio brojnim bogomoljama u Njujorku da primaju vernike bez obzira na epidemijske mere.
Države pod demokratskom kontrolom, poput Njujorka, slede primer administracije u Vašingtonu, ali se države gde vladaju republikanci, poput Teksasa i Floride, protive, navodeći da bi obavezna imunizacija narušila slobodu izbora.
Sa 700 000 preminulih od kovida-19, Amerika je i dalje crni rekorder u svetu.
Preuzmite android aplikaciju.