Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Покварио вам се ауто насред ауто-пута: Да ли пријатељ сме да вас одшлепа до куће или сервиса?

Ова недоумица мучи многе возаче.
Фото: Unsplash/Jamie street

Кренули сте на одмор, код родбине или на излет и догоди се оно „најгоре“ – ваш аутомобил се изненада поквари насред ауто-пута. Стајете у зауставну траку. Остаје вам једино звање шлеп-службе.

Уколико имате неки од пакета помоћи на путу, ситуација не мора да буде толико лоша, али ако немате – шлеповање на камиону може заиста много да кошта. Међутим, постоји могућност да неко дође својим аутомобилом и да вас одвуче сајлом или канапом за вучу тамо где желите.

Вуча сајлом или канапом на ауто-путу није забрањена, али постоје одређени услови

Тако је, уколико вам се ауто поквари на ауто-путу, може да дође пријатељ, брат, кум или неко четврти, па да избегнете услуге шлеп-службе.

Пошто просечан возач углавном није сигуран шта сме, а шта не сме у неким специфичним ситуацијама, погледајмо шта тачно пише у закону и шта сме да се ради, а шта не сме.

У Закону о безбедности саобраћаја на путевима пише (Члан 70) да је „Забрањено вучење неисправног возила на ауто-путу и мото-путу“.

Међутим, Закон ипак дозвољава да се ауто вуче и на ауто-путу и на мото-путу.

У истом члану пише:

„Изузетно од става 1. овог члана, уколико је разлог за вучу настао за време кретања моторног возила по ауто-путу, односно мото-путу, вучење је дозвољено до првог искључења са ауто-пута, односно мото-пута“.

Укратко – возите по ауто-путу или мото-путу и возило вам се поквари. Закон дозвољава да неко дође својим аутомобилом и да вас одвуче до првог искључења и даље где желите.

На шта се онда односи забрана?

Не смете покварен ауто да вучете уколико је квар настао пре наплатне рампе на ауто-путу или уласка на мото-пут.

Дакле, само и искључиво уколико се ауто покварио на самом ауто-путу или мото-путу, дозвољено је да дође други ауто и да га вуче.

Шта је уопште мото-пут?

Закон каже да је мото-пут: „државни пут намењен искључиво за саобраћај мотоцикала, путничких возила, теретних возила и аутобуса, са прикључним возилима или без њих и као такав обележен прописаним саобраћајним знаком“.

Дакле, прилично нејасна дефиниција, али саобраћајни знак испод нам говори да ли смо на мото-путу или не.

Такође, на мото-путу не сме да се вози брже од 100 km/h, а на неким деоницама максимална брзина може додатно да се ограничи.

Углавном, закон је дао прилично слабу дефиницију мото-пута (у смислу броја трака, постојања зауставне траке, физичке одвојености „смерова“, денивелације…), тако да практично можемо да се ослањамо само на гореприказане саобраћајне знакове да бисмо знали да ли смо на мото-путу или не.

Закључак

Научите на време како се монтира алка за вучу на ваш аутомобил.

Такође прочитајте у упутству процедуру и упозорења, нарочито ако имате ауто с погоном на свим точковима или са аутоматским мењачем, пошто вуча тих аутомобила може да доведе до веома скупих кварова.

Kako da ne bankrotirate zbog odlaska na letovanje

Преузмите андроид апликацију.