Početna > Srbija
Srbija

Pokrajinski poslanici sutra o rebalansu budžeta, infrastrukturnom koridoru, zaštiti životne sredine….

Nakon letnje pauze, pokrajinski poslanici sutra će ponovo sesti u svoje klupe i pred sobom imati mnoge značajne odluke za razmatranje i donošenje. Sa početkom u 10 časova održaće se 25. sednica Skupštine Autonomne pokrajine Vojvodine, sa 16 tačaka dnevnog reda.
Foto: Gradske info

Prva i najvažnija tačka dnevnog reda svakako je donošenje drugog po redu rebalansa budžeta Autonomne pokrajine Vojvodine.

Novim predlogom rebalansa iznos pokrajinskog budžeta uvećava se za 6,2 milijardi dinara u odnosu na aktuelni budžet i iznosiće nezapamćenih 122,9 milijardi dinara.  U odnosu na početni budžet za 2023.godinu, novim rebalansom se planira njegovo uvećanje za čak 13%.

Kapitalni deo budžeta, koji je vezan za investicije i ima razvojni karakter, predloženim rebalansom iznosi 45,5 milijardi dinara, i povećan je za 4,3 milijarde u odnosu na aktuelni budžet.

Rebalansom budžeta najveća izdvajanja planiraju se za oblast zdravstva (1.65 milijardi dinara).

Gradovima i opštinama za saniranje posledica nevremena biće usmereno 500 miliona dinara, i to:  Gradu Novom Sadu 250 miliona, Opštini Bačka Palanka 100 miliona, dok je po 50  miliona dinara pomoći izdvojeno za Sremsku Mitrovicu, Šid i Rumu.

Za oblasti poljoprivrede i vodoprivrede izdvojiće se dodatnih 450 miliona dinara, a 405 miliona dinara za modernizaciju infrastrukture i unapređenje programa usluga koje pružaju ustanove socijalne zaštite.

Za razvoj turizma kroz subvencije preduzećima biće opredeljeno 195 miliona dinara.

Planirana su i dodatna ulaganja u oblasti sporta, zatim ulaganja u oblasti kulture i zaštite kulturnog nasleđa, kao i podrška ustanovama visokog obrazovanja i studentskog standarda.

Sredstva će biti izdvojena i u svrhu unapređenja bezbednosti učenika u osnovnim i srednjim školama.

Uz rebalansa budžeta, menja se i Godišnji program korišćenja sredstava Budžetskog fonda za šume Autonomne pokrajine Vojvodine. Ovom izmenom deo sredstava koji je bio namenjen za pošumljavanja – podizanje novih šuma preusmerava se na melioraciju degradiranih šuma u skladu sa informacijama o nastalim enormnim štetama na postojećim šumama u dva oljuna nevremena 19. i 21.7.2023. godine.

Usklađivanje iznosa vrši se i u Godišnjem programu korišćenja sredstva iz Budžetskog fonda za vode AP Vojvodine za 2023. godinu, budući da je  prvobitnom odlukom planiran nedovoljan iznos sredstava.

Dodatna sredstva u visini od 35.000.000,00 dinara  raspodeljuju se za Program podrške poljoprivrednim stručnim i savetodavnim službama u obavljanju savetodavnih i prognozno izveštajnih poslova u zaštiti bilja u APV za 2023. godini.

Poslanici će razmotriti i donošenje dva prostorna plana područja posebne namene. Radi se o Specijalnom rezervatu prirode „Obedska bara“, kao i infrastrukturnom koridoru državnog puta IB reda granični prelaz sa Mađarskom (Bački Breg)-Sombor-Kula-Vrbas-Srbobran-Bečej-Kikinda-granični prelaz sa Rumunijom (Nakovo).

Kada je reč o realizaciji projekta infrastrukturnog koridora tzv „Banatske magistrale“, saobraćajno-geografski položaj Grada Sombora i Grada Kikinde, kao i opština Kule, Vrbasa, Srbobrana, Bečeja i Novog Bečeja i njihova saobraćajna pristupačnost će biti unapređeni u značajnoj meri, što će usloviti brži i efikasniji razvoj ovih opština, kao i gradova Sombora i Kikinde kao regionalnih centara.
Foto: PrtSc/Pokrajinski sekretarijat za urbanizam i zaštitu životne sredine

Pored toga, izgradnja brze saobraćajnica će imati važnu ulogu i sa aspekta privrede, u smislu stvaranja uslova za njen razvoj na području lokalnih samouprava kroz koje motoput prolazi, kao i lokalnih samouprava koje se graniče sa njima.

Aspekt zaštite životne sredine takođe je prisutan u realizaciji ovog koridora, budući da će njegovom izgradnjom tranzitni saobraćaj biti izmešten  iz naseljenih mesta koja se nalaze u ovom koridoru, a što će dovesti do poboljšanja uslova sa aspekta životne sredine (smanjenje aerozagađenja, buke i sl.) i zaštite zdravlja stanovnika tih naselja.

Na ovoj sednici pokrajinski poslanici doneće i tri pokrajinske skupštinske odluke kojima će zaštićenim područjima proglasiti: Predeo izuzetnih odlika „Kanjiški jaraši”, Park prirode „Mrtvaje gornjeg Potisja” i Park prirode „Stara Tisa kod Bisernog ostrva”. Na ovaj način se  ukupna površina zaštićenog područja na teritoriji APV povećava za čak 4735 ha.

Na dnevnom redu sednice nalazi se i šestomesečni Izveštaj o izvršenju Pokrajinske skupštinske odluke o budžetu APV za 2023. godinu, kao i Izveštaj o radu Turističke organizacije Vojvodine za 2022. godinu.

Sve tajne Fruške gore: Šetnja kroz vinograde uz degustaciju najfinijih vina (VIDEO)

 

Preuzmite android aplikaciju.