Почетна > Србија
Србија

Покрајински посланици сутра о ребалансу буџета, инфраструктурном коридору, заштити животне средине….

Након летње паузе, покрајински посланици сутра ће поново сести у своје клупе и пред собом имати многе значајне одлуке за разматрање и доношење. Са почетком у 10 часова одржаће се 25. седница Скупштине Аутономне покрајине Војводине, са 16 тачака дневног реда.
Фото: Градске инфо

Прва и најважнија тачка дневног реда свакако је доношење другог по реду ребаланса буџета Аутономне покрајине Војводине.

Новим предлогом ребаланса износ покрајинског буџета увећава се за 6,2 милијарди динара у односу на актуелни буџет и износиће незапамћених 122,9 милијарди динара.  У односу на почетни буџет за 2023.годину, новим ребалансом се планира његово увећање за чак 13%.

Капитални део буџета, који је везан за инвестиције и има развојни карактер, предложеним ребалансом износи 45,5 милијарди динара, и повећан је за 4,3 милијарде у односу на актуелни буџет.

Ребалансом буџета највећа издвајања планирају се за област здравства (1.65 милијарди динара).

Градовима и општинама за санирање последица невремена биће усмерено 500 милиона динара, и то:  Граду Новом Саду 250 милиона, Општини Бачка Паланка 100 милиона, док је по 50  милиона динара помоћи издвојено за Сремску Митровицу, Шид и Руму.

За области пољопривреде и водопривреде издвојиће се додатних 450 милиона динара, а 405 милиона динара за модернизацију инфраструктуре и унапређење програма услуга које пружају установе социјалне заштите.

За развој туризма кроз субвенције предузећима биће опредељено 195 милиона динара.

Планирана су и додатна улагања у области спорта, затим улагања у области културе и заштите културног наслеђа, као и подршка установама високог образовања и студентског стандарда.

Средства ће бити издвојена и у сврху унапређења безбедности ученика у основним и средњим школама.

Уз ребаланса буџета, мења се и Годишњи програм коришћења средстава Буџетског фонда за шуме Аутономне покрајине Војводине. Овом изменом део средстава који је био намењен за пошумљавања – подизање нових шума преусмерава се на мелиорацију деградираних шума у складу са информацијама о насталим енормним штетама на постојећим шумама у два олјуна невремена 19. и 21.7.2023. године.

Усклађивање износа врши се и у Годишњем програму коришћења средства из Буџетског фонда за воде АП Војводине за 2023. годину, будући да је  првобитном одлуком планиран недовољан износ средстава.

Додатна средства у висини од 35.000.000,00 динара  расподељују се за Програм подршке пољопривредним стручним и саветодавним службама у обављању саветодавних и прогнозно извештајних послова у заштити биља у АПВ за 2023. години.

Посланици ће размотрити и доношење два просторна плана подручја посебне намене. Ради се о Специјалном резервату природе „Обедска бара“, као и инфраструктурном коридору државног пута IБ реда гранични прелаз са Мађарском (Бачки Брег)-Сомбор-Кула-Врбас-Србобран-Бечеј-Кикинда-гранични прелаз са Румунијом (Наково).

Када је реч о реализацији пројекта инфраструктурног коридора тзв „Банатске магистрале“, саобраћајно-географски положај Града Сомбора и Града Кикинде, као и општина Куле, Врбаса, Србобрана, Бечеја и Новог Бечеја и њихова саобраћајна приступачност ће бити унапређени у значајној мери, што ће условити бржи и ефикаснији развој ових општина, као и градова Сомбора и Кикинде као регионалних центара.
Фото: PrtSc/Покрајински секретаријат за урбанизам и заштиту животне средине

Поред тога, изградња брзе саобраћајница ће имати важну улогу и са аспекта привреде, у смислу стварања услова за њен развој на подручју локалних самоуправа кроз које мотопут пролази, као и локалних самоуправа које се граниче са њима.

Аспект заштите животне средине такође је присутан у реализацији овог коридора, будући да ће његовом изградњом транзитни саобраћај бити измештен  из насељених места која се налазе у овом коридору, а што ће довести до побољшања услова са аспекта животне средине (смањење аерозагађења, буке и сл.) и заштите здравља становника тих насеља.

На овој седници покрајински посланици донеће и три покрајинске скупштинске одлуке којима ће заштићеним подручјима прогласити: Предео изузетних одлика „Кањишки јараши”, Парк природе „Мртваје горњег Потисја” и Парк природе „Стара Тиса код Бисерног острва”. На овај начин се  укупна површина заштићеног подручја на територији АПВ повећава за чак 4735 hа.

На дневном реду седнице налази се и шестомесечни Извештај о извршењу Покрајинске скупштинске одлуке о буџету АПВ за 2023. годину, као и Извештај о раду Туристичке организације Војводине за 2022. годину.

Sve tajne Fruške gore: Šetnja kroz vinograde uz degustaciju najfinijih vina (VIDEO)

 

Преузмите андроид апликацију.