Iako svi ugljeni hidrati pripadaju istoj kategoriji makronutrijenata, nisu svi ugljeni hidrati jednaki. Verovatno ste čuli za jednostavne i složene ugljene hidrate, ali razumevanje razlike može imati veliki uticaj na vaše zdravlje.
Jednostavni ugljeni hidrati, koji se nalaze u hrani poput kolača, slatkiša i slatkih pića, brzo se probavljaju i izazivaju skokove šećera u krvi.
Nasuprot tome, složeni ugljeni hidrati, koji se nalaze u voću, povrću, celim žitaricama, orašastim plodovima i semenkama se sporije vare, obezbeđujući stabilnu energiju.
Ako niste veoma aktivni ili premašujete preporučenu količinu ugljenih hidrata dnevno, možda konzumirate previše.
Iako može biti izazovno odrediti, evo pet znakova koji bi mogli sugerisati da preterujete sa ugljenim hidratima.
Povećanje telesne težine
Da li ste ikada primetili da vam je odeća malo tesna ili da broj na vašoj vagi raste?
Jedenje previše jednostavnih ugljenih hidrata, poput pice, čipsa i slatkih poslasticamože dovesti do povećanja telesne težine. Ove rafinisane ugljene hidrate je često lako prejesti i nedostaju im esencijalne hranljive materije.
Visok nivo šećera u krvi
Bez obzira da li pijuckate slatki čaj, otvarate sok, pijuckate frapućino ili jedete kolačiće, rafinisani ugljeni hidrati mogu izazvati porast šećera u krvi. Kada jedete ugljene hidrate, vaše telo ih razlaže u glukozu, oblik šećera koji ulazi u vaš krvotok. Glukoza je neophodna za napajanje vašeg tela, ali previše konzumiranja, a ne prave vrste, može dovesti do stalnih skokova. Ovaj prekovremeni rad može dovesti do visokog nivoa šećera u krvi, triglicerida i hroničnih zdravstvenih stanja poput dijabetesa tipa 2. Da biste podržali uravnotežen nivo šećera u krvi, ograničite slatke poslastice i odlučite se za složene ugljene hidrate kao što su integralne žitarice i voće.
Nadimanje i zatvor
Osećate se nadutosti ili patite od zatvora? Konzumiranje previše rafinisanih ugljenih hidrata, poput belog hleba i slatkih grickalica, može istisnuti hranu bogatu vlaknima koja podržava zdravo varenje.
Hrana bogata vlaknima, poput voća, povrća, integralnih žitarica, orašastih plodova i semena, neophodna je za nesmetano kretanje stvari. Vlakna ne samo da sprečavaju zatvor, već i podstiču rast zdravih crevnih bakterija i pomažu da se hrana lakše kreće kroz digestivni trakt, sprečavajući nadimanje. Ako je vaša ishrana bogata rafinisanim ugljenim hidratima, pokušajte da ih zamenite opcijama bogatim vlaknima.
Niska energija
Ako je vaš tanjir uglavnom ispunjen rafinisanim ugljenim hidratima, možda vam nedostaju važne hranljive materije koje povećavaju energiju koje se nalaze u hrani bogatoj proteinima. Hranljive materije poput gvožđa, koje se nalaze u govedini, morskim plodovima, sočivu i pasulju, pomažu u transportu kiseonika kroz telo i podržavaju nivoe energije. Konzumiranje previše rafinisanih ugljenih hidrata i nedovoljno hrane bogate proteinima može dovesti do osećaja umora i potencijalnog nedostatka mikronutrijenata.
Depresija
Novo istraživanje je otkrilo vezu između visokog unosa šećera i povećanog rizika od depresije kod odraslih, što sugeriše da konzumiranje previše šećera može negativno uticati na mentalno zdravlje. Dok depresiju uvek treba da rešava profesionalac, promene u ishrani kao što je smanjenje šećera mogu pomoći.
S druge strane, druge studije takođe pokazuju da jedenje šarene hrane bogate hranljivim materijama poput voća i povrća zapravo može poboljšati vaše raspoloženje. Svakodnevno konzumiranje osam ili više porcija voća i povrća dovelo je ljude da se osećaju srećnije, poboljšalo njihovo blagostanje i osećaj zadovoljstva.
Ako imate neku od ovih bolesti odmah izbacite paradajz iz ishrane, možete pogoršati simptome!
Preuzmite android aplikaciju.