Покрајина Лијаонинг, у североисточном појасу Кине, упозорила је да се ситуација с несташицом електричне енергије погоршава упркос напорима владе да повећа снабдевање угљем и управља потрошњом струје у условима постпандемијске енергетске кризе која погађа многе земаље света.
Власти Лијаонинга подигле су данас ниво упозорења о дефициту електричне енергије на највиши други ниво, по пети пут у две седмице, наводећи да би мањак могао достићи скоро 5,0 гигавата.
Лијаонинг је највећа економија на североистоку земље која троши највише енергије од три провинције у том кинеском индустријском региону. У тој покрајини се спроводе обуставе у снабдевању струјом од средине септембра. Упозорење другог нивоа одговара дефициту струје од 10 до 20% укупне потражње за електричном енергијом.
С опоравком глобалне економске активности након укидања корона мера ограничења, на површину је испливао проблем несташице горива која се користе за производњу електричне енергије у Кини и другим земљама, а с којим се боре индустрије и владе на прагу уласка северне хемисфере у зимску сезону.
,,Несташица електричне енергије могла би 11. октобра да достигне 4,74 гигавата“, наводи се у обавештењу које је издало покрајинско министарство Лијаонинга за индустрију и информисање.
Шведска користи комунална возила на биогас.
Наредба о искључивању корисника са енергетске мреже важи од 6 ујутру, наводи се у саопштењу.
У тој покрајини су упозорења о другом нивоу рестрикција такође била на снази током последња три дана септембра, када је дневни дефицит електричне енергије достизао чак 5,4 гигавата, оствљајући стотине хиљада домаћинстава без струје и приморавајући индустријска постројења на обуставу производње.
Пад производње из електрана уследио је због смањеног снабдевања и огромних цена угља, који се користи за производњу више од 70% електричне енергије у том региону.
Ветропаркови су такође у посустали с производњом због мале брзине ветра. Енергија ветра учествовала је са 8,2% у производње струје у провинцији Лијаонинг 2020. године.
Преузмите андроид апликацију.