Повишен шећер, висок крвни притисак или повишене вредности лошег холестерола у крви, само су неки од показатеља да ваш метаболички статус не функционише баш најбоље, те га треба покренути.
Поред горе наведених параметара који говоре да метаболички процеси нису баш сјајни, ниво мокраћне киселине у крви је такође веома битан.
Висок ниво ове киселине најпре ће се одразити на зглобове, тако што ће вам бити јако осетљиви и може се десити да осетите изразито јаке болове у њима.
Зато не треба занемарити ниво ове киселине у крви, јер она игра веома важну улогу у здравом метаболизму.
Како би метаболички процес у нашем организму био здрав, требамо усвојити неке савете и евентуално кориговати наше навике.
Фруктозу свести на минимум
Сада ће многи помислити, а зар воће није здраво и препоручују га нутриционисти? Да, јесте и наравно да воће треба да буде саставни део наше свакодневне исхране.
Када се каже смањити употребу фруктозе, мисли се на рафинисане и вештачке шећере, као и оне високопроцесуиране намирнице које садрже фруктозу.
Фруктоза утиче на повећање мокраћне киселине, те уколико је потребно да наш метаболизам покренемо и вратимо у баланс, неопходно је смањити унос високопроцесуираних намирница.
Воће слободно конзумирајте, јер фруктоза из воћа неће наштетити метаболизму, јер оно садржи влакна и биофлавоноиде, који подстичу смањење мокраћне киселине у телу.
Смањите количину соли
Трудите се да не користите превише соли у току дана. Ми заправо нисмо ни свесни колике количине соли уносимо током дана, јер многи производи у себи садрже велике количине соли, а ми за то не знамо.
Грицкалице, чипсеви, сухомеснати производи су препуни соли и требамо их у потпуности избацити из исхране уколико нам метаболизам није у најбољем реду.
Када кувате, не претерујте са количином соли, зачињавајте ваше оброке са зачинским биљем, куркумом, ђумбиром, црним бибером. Ови зачини су веома благотворни за наш организам.
Такође, јако је битно конзумирати довољне количине воде, која ће хидрирати наше тело, али и спречити повећање мокраћне киселине у крви.
Конзумирајте кверцетин
Флавоноиди су јако битни за смањење мокраћне киселине, а некада чак могу у потпуности и блокирати њено стварање.
Кверцетин помаше у смањењу нивоа ове киселине, те га можете унети конзумирањем намирница попут јабука, бобичастог воћа и парадајза.
Jednostavan i brz napitak za imunitet – obožavaćete ga, a gotov je za manje od 5 minuta
Преузмите андроид апликацију.