Новосађане „бије глас“ да су љубитељи уметности, културе и културног понашања, што их чини еманципованим грађанима. Mеђутим, увек је пожељно присетити се лепог понашања током позоришних представа или концерата.
Још у старој Грчкој када је настао театар, установљена су правила понашања која се и данас поштују, а које неки, надамо се, случајно крше.
Да не би пуно мозгали довољно је да се сви придржавамо неколико једноставних правила. Посебно они који желе да посећују врхунске концертне и позоришне сале.
Уколико имате потребу за културним уздизањем и желите да са својом блиском особом проведете квалитетно вече уз неки концерт или представу СНП-а, на време се информишите о репертоару и о самој представи.
Када концерт или представа почињу, рецимо, у осам часова после подне, ред је да се појавите испред сале најмање десет минута раније, како бисте имали довољно времена да оставите капут или јакну и седнете на своје место.
У салу се улази пре почетка наступа, уколико сте закаснили на почетак, а разводници су вас пропустили у салу, потрудите се да што пре пронађете слободно место, јер уколико потражите ваше место врло вероватно ћете ометати публику и учеснике, на шта немате право.
За потребе проналаска места, сачекајте прву паузу током које можете да се преселите на места за која имате резервацију, а кад морате из сале да изађете раније, пристојно је да сачекате да се сцена или композиција заврши док траје аплауз.
Ако се догоди да имате карту са местом у средини реда, било би пожељно да се извините онима које морате да подигнете како бисте прошли даље. Кроз ред обавезно пролазите лицем окренутим према људима који седе.
Концерте и представе треба с пажњом пратити, зато је неприхватљиво шушкати кесама, грицкати семенке, разговарати (било тихо или гласно), фотографисати и снимати, односно правити буку која омета остатак публике, а посебно извођаче.
Потпуна тишина је у сали преко потребна, тако да прехлађен човек треба да остане код куће како не би својом кијавицом и кашљем ометао ток позоришног комада.
Уколико поштујете позориште као институцију, онда ћете на представу доћи пристојно, елегантно и свечано обучени.
Тренерке, исцепана гардероба, мини сукње, шорцеви, спортске патике или папуче никако нису прикладна одевна комбинација.
Дођите чисти, мирисни и дотерани, али избегавајте прејаке парфеме како не би сметали људима око вас, користите гардеробу која је прилагођена за одлагање јакни, капута, мантила, кишобрана и широких шешира.
Уколико поведете дете са собом, пре него што почне концерт или представа, објасните му правила понашања, информишите га на време о томе шта ћете пратити и, уколико има питања, објасните их у време паузе.
Коришћење мобилног телефона у току наступа се сматра изузетно непристојним, јер светло које сија са дисплеја телефона у сали делује заслепљујуће, те може да засмета глумцима или музичарима.
И док одговарате на СМС поруке или мејлове, обавезно искључите звоно, то је бар елементарна култура за коју није потребно много труда, да не говоримо о одговарању на позив.
Уколико вам се допао концерт или представа, на крају наградите извођаче великим аплаузом, немојте бити шкрти за јак пљесак, то је за њих најлепша музика. Уколико нисте сигурни да ли је прави момента за аплауз, најбоље да се суздржите и не одреагујете исхитрено.
Ако желите да будете сигурни када на концерту да аплаудирате, то је засигурно тренутак када се ансамбл пење на сцену, такође када солиста приступа оркестру као и тренутак када диригент прилази целокупном ансамблу.
Интензитет аплауза је праћен задовољством публике на одређено дело, зато не штедите дланове, јер на тај начин можете измамити још један бис.
Лепо је што се новосадска публика све више интересује за концерте класичне музике или друге културне садржаје, али када бисмо се сви придржавали ових неколико правила, оправдали бисмо онај чувени термин „образована публика“.
Преузмите андроид апликацију.