Podbara je jedan od najstarijih delova našeg grada, a to svedoče i prve kuće iznikle na ovom području napravljene od prirodnih materijala poput blata i trske.
U ovom kvartu se nalazi i najmlađa novosadska crkva – Almaška crkva. Njena važnost se ogleda u činjenici da je izabrana za Kulturni spomenik od izuzetnog značaja.
Priča o nastanku crkve ali i samog Almaškog kraja, koji je danas utopljen u granice Podbare, počinje krajem 18. veka kada su meštani sela Almaš počeli da naseljavaju ovo područje, a sa sobom su doneli i svoje običaje, uverenja i tradiciju.
Kako su Almašani bili prilično pobožni, naselje je podignuto u okolini velikog pravoslavnog krsta koji su najpre postavili.
Danas ovaj kraj Podbare i dalje deluje romantično i obiluje starim, lepim fasadama, a raduje nas što Novosađani sve više ulažu u rekonstrukciju i sređivanje istih i na taj način čuvaju stari duh vremena specifičan za ovo podneblje.
Podbara je, čini nam se, kroz istoriju bila prva u mnogo čemu. Tako je, vek kasnije, na ovom prostoru formirana i prva Industrijska zona u Novom Sadu.
Temerinska ulica je ulica koja je starija od samog grada. Ona je nekada bila jedna od najvažnijih gradskih ulica, a kako je povezivala Budim sa Carigradom, meštani su je nazivali Carskim drumom ili Carskom džadom.
Veliku senzaciju izaziva i to što se na Podbari nalazi najuža ulica u gradu. Lađarska ulica dobila je naziv po lađarima koji su nekada živeli u njoj, a osim po gabaritima, specifična je i po nazivu koji se od njenog nastanka nije promenio.
Ovaj kvart bogat je za čak tri škole. Tačnije, dve osnovne, “Đura Daničić“ i “Ivan Gundulić“ i srednju saobraćajnu školu “Pinki“, a ono što ga posebno ističe jeste “Akademija umetnosti“ koja se nalazi u Kosovskoj ulici.
Zbog bogatog obrazovnog sadržaja, šetajući ovim krajem možete naići na gotovo sve generacije mladih kako čekaju u redovima ispred pekara, traže “štekove“ u dvorištima zgrada da naprave pauzu od predavanja, ili jednostavno piju piće u nekom od obližnjih kafića.
Studenti akademije najviše vole da posećuju kafe “Graffiti“ u kome se veoma često organizuju neka tematska dešavanja, poput “Berze vinila“, koja njihova druženja u pauzama i nakon predavanja čine još interesantnijim.
Prijatan ambijent kafea “Betula“ okuplja najraznovrsnije grupe ljudi. Stari Podbarci najviše vole da ispijaju jutarnju kafu u zastakljenom ambijentu ovog kafića, dok se u popodnevnim časovima ovde okupljaju i mlađe generacije lokalaca.
Nekada se za boemske susrete nije moralo reći gde, dovoljno je bilo reći u koliko sati, a mesto se podrazumevalo – bife “Proleće“. Ova kafana je jedna od najstarijih u našem gradu što biste i sami shvatili po ambijentu njene unutrašnjosti.
Žila kucavica gradskih kvartova, svakako je pijaca. Podbara ima čak dve!
Temerinska iako postoji dugo vremena nije toliko primamljiva za posetioce iz drugih delova grada, dok Kvantaška pijaca važi za jednu od najposećenijih u Novom Sadu.
Na “Kvantaš“ se ide po švercovanu hemiju iz inostranstva jer je, razume se, jeftinija nego bilo gde. Na njega odlazimo kada nam treba da prođemo što jeftinije jer pravimo zimnicu ili džem, kupujemo namirnice na veliko ili nam je jednostavno usput pošto je veoma blizu centru.
Podbara je zaista čaroban deo grada. Malo koji kvart toliko spašava prošlost od zaborava i oživljava običaje naših predaka. Tome pomaže i bogat kulturno-umetnički program na kome meštani često rade i upotpunjuju ga iz dana u dan.
Za pravi primer zajedničkog truda možemo uzeti udruženje “Podbari s ljubavlju“ koje organizuje manifestaciju “Dani Podbare u Novom Sadu“.
Vredi je posetiti!
Preuzmite android aplikaciju.