Počinju ZOI – Na koga obratiti pažnju?

U petak počinju Zimske olimpijske igre u Pekingu, gde će u centru pažnje očekivano biti najveće zvezde.

Čeka nas 16 dana uzbudljivih sportskih zimskih čarolija u kojima će svako moći da pronađe neki užitak za sebe.

Možda i prvo ime Igara biće Amerikanka Mikaela Šifrin.

Šifrin se nedavno vratila na Svetski kup u alpskom skijanju nakon što je dobila kovid-19.

Na poslednjim Zimskim olimpijskim igrama u južnokorejskom Pjongčangu osvojila je zlato u veleslalomu i srebro u alpskoj kombinaciji.

Drugo poznato lice u američkom timu biće snouborder Šon Vajt, koji predviđa da će mu ovo biti poslednje Igre u karijeri.

Tu je i osvajačica zlatne medalje u halfpajpu 2018. Kloi Kim – najmlađa žena koja je osvojila olimpijsko zlato u snoubordu.

A ne treba zaboraviti ni Nejtana Čena, aduta SAD u umetničkom klizanju.

Dvostruki osvajač zlatne medalje u ovoj disciplini Juzuru Hanju iz Japana boriće se protiv Čena u pokušaju da osvoji treću uzastopnu zlatnu medalju u pojedinačnoj konkurenciji za muškarce.

Mikael Kingsburi, najodlikovaniji mogul skijaš svih vremena, takođe će se uputiti u Peking da pokuša da odbrani titulu od 2018.

Kina, koja nije tako dominantna na Zimskim igrama u odnosu na Letnje, osvojila je devet medalja u 2018.

Najbolje izglede iz redova domaće nacije za osvajanje zlata ovog puta ima skijašica slobodnim stilom rođena u Americi Ajlin Gu, koja je prošle godine osvojila titulu svetskog šampiona u halfpajpu i sloupstajlu.

Prema podacima kompanije za sportske podatke Gracenote, predviđa se da će Norveška osvojiti najviše medalja u Kini – 45.

Norvežanima se predviđaju 22 zlata, a njihovi najveći aduti su, pre svega, bijatlonci i kros-kantri trkači.

Broj dva bi trebalo da budu Rusi, odnosno „Olimpijski komitet Rusije“ kako će se zvanično voditi takmičari iz ove zemlje, a očekuje se da osvoje 32 medalje.

Iza njih bi trebalo da budu Nemačka sa 25, te SAD i Kanada sa po 22 odličja. Više od 20 medalja se predviđa još Švedskoj, Švajcarskoj i Holandiji