Šesti tradicionalni simpozijum mladih interventnih kardiologa Srbije u Sremskoj Kamenici počeo je danas uz prisustvo više od 200 interventnih kardiologa iz Srbije i zemalja regiona.
Mladi interventni kardiolozi će imati priliku da prisustvuju predavanjima eminentnih stručnjaka iz ove oblasti, izlažu naučne radove, ali i uživo prate i lično učestvuju u intervencijama koje se odvijaju u angiosali na Institutu za kardiovaskularne bolesti Vojvodine (IKVBV) u Sremskoj Kamenici.
Prvi put posle pandemije koronavirusa ovaj simpozijum se održava u punom obimu, a danas će pred učesnicima i predavačima u fokusu biti koronarna patologija, dok će sutra, odnosno drugog dana trajanja simpozijuma, najviše reči biti o strukturnim bolestima srca.
„Interventna kardiologija je napravila veliki pomak u lečenju kardiovaskularnih bolesnika i svake godine se stvaraju novi inovativni materijali i inovativne tehnike kako bi se sa minimalnim invazivnim pristupom kod pacijenata upotpunilo inovativno lečenje. Potrebni su nam mladi interventni kardiolozi kako bi nam pomogli u lečenju, uz superviziju starijih lekara“, naveo je na otvaranju simpozijuma načelnik Službe za interventnu kardiologiju IKVBV mr. sc. med. dr Dragan Debeljački, koji je ujedno i organizacioni direktor simpozijuma.
Govoreći o temama koje će se naći pred učesnicima ovogodišnjeg simpozijuma, a koje su u vezi sa koronarnom patologijom, rukovodilac Klinike za kardiologiju IKVBV prof. dr Milovan Petrović istakao je da su tretman bifurkacionih lezija i lezija na račvi koronarnih arterija veoma bitne jer su one izueztno izazovne procedure.
Prema Petrovićevim rečima,upravo će te prezentacije biti veoma korisne mladim interventnim kardiolozima i onima koji će to postati.
Sutra će svi učesnici simpozijuma pratiti uživo prenos iz angiosale IKVBV-a, gde će se raditi transkateterska zamena aortnog zalistka putem katetera uz implementaciju stenta u grudnu aortu koja je proširena kod tog istog pacijenta, što se do sada nikada nije radilo u Srbiji.
Direktor IKVBV prof. dr Aleksandar Redžek je na otvaranju Šestog tradicionalnog simpozijuma mladih interventnih kardiologa Srbije naveo da je jasno opredeljenje IKVBV-a da nastavi sa razvojem mini kardiohirurgije, kao i sa uvođenjem inovativnih procedura, naglasivši važnost početka primene metode manje invazivne ugradnje aortnog zalistka, poznatije kao TAVI, a koja se sprovodi od ove godine na institutu.
On je naveo i da je pred instititutom u narednoj godini adaptacija prostora na trećem spratu, gde se nalaze jedinica intezivne nege i Odeljenje kardiohirurgije, što u potpunosti finansira Pokrajinska vlada.
Zaključno sa tim radovima, prema rečima direktora IKVBV-a, biće završena rekonstrukcija svih kapaciteta instituta unutar objekta Kamenica 1.
Preuzmite android aplikaciju.