У Београду је Клиници за неурологију и психијатрију за децу и омладину отворен први Центар за аутизам са специјализованом терапијском собом, који већ 10 дана ради по принципу дневне болнице у којој се обавља дијагностика и третман деце са аутизмом.

Свакодневно се амбулантно прегледа око 100 пацијената, а код сваког десетог детета се региструју измене у понасању које упуцују на могуци поремецај из спектра аутизма.
“Клиника за неурологију и психијатрију за децу и омладину је референтна установа за двадесетчетворочасовно збрињавање деце и младих са развојним неуролошким и психијатријским поремећајима. Организациони концепт Клинике омогуцава мултидисциплинарни приступ сваком детету и сагледавање од стране психијатра, неуролога, неурофизиолога, неуропсихолога, неуроофталмолога, психолога, логопеда, соматопеда”, рекла је за Тањуг директорка Клинике за неурологију и психијатрију за децу и омладину Јелена Ђорђевић.
“Капацитети Клинике за хоспитални третман у овом тренутку су попуњени око 80 одсто са нешто већим бројем психијатријских пацијената. Поред тога, Клиника је препозната као један од пет центара за Ретке болести у којој се активно у овом тренутку лечи око 50 пацијената. Свакодневно се амбулантно прегледа око 100 пацијената, а код одприлике сваког десетог детета се региструју измене у понашању које упућују на могући поремећај из спектра аутизма. Поремећаји из спектра аутизма подразумевају широк дијапазон клиничких карактеристика којима се описују сложени неуроразвојни поремећаји дефинисани понашањем детета који почињу пре трече године живота. Карактеристични симптоми се дефинишу кроз проблеме у остваривању социјализације и комуникације, присуством стереотипних радњи, рестриктивних интересовања и репетитивног понашања”, рекла је Ђорђевић.
Она је подсетила да је у складу са клиничким искуством, на иницијативу Министарства Здравља, у сарадњи са Клиником „Др Лаза Лазаревић“, на Дан менталног здравља отворен први Центар за аутизам.
“Центар ради по највећим светским стандардима, пратећи савремене научне доказе, у дијагностици и терапији. Персонализовани план третмана подразумева индивидуално сагледавање сваког пацијента и израду персонализованог плана лечења и працења са реевалуацијом стања и терапијских интервенција на сест месеци. У иницијалној фази фокусирали смо се на недијагностиковане пацијенте, односно на децу код које постоје сумње на поремецај из спектра аутизма како би се омогућило рано постављање дијагнозе и рана терапијска интервенција”, рекла је Ђорђевић.
Према њеним речима, дијагностиковани пацијенти који већ имају постављену дијагнозу аутизма пролазе реевалуацију од стране мултидисциплинарног тима ради процене адаптибилности и функционалног статуса.
“У оквиру Центра за аутизам доступна су и генетска тестирања у оним случајевима у којима постоји сумња на могући генетски узрок овог поремећаја. Сензорна соба у оквиру Центра за аутизам је специјализован терапеутски простор у коме третман спроводе специјално обучени терапеути за процес успостављања сензорне интеграције. Комплементарна терапијска подршка омогућена је кроз пет и хипо терапију”, навела је је она.
Ђорђевић је казала да клиника активно уцествује у формирању регистра деце са аутизмом.
“Основни циљ Центра је пружање највишег нивоа здравствене зашитите за ову осетљиву популацију и омогућавање највишег степена друштвене интеграције”, рекла је Ђорђевић.
Veliki uspeh srpskih studenata na evropskom takmičenju u Parizu
Преузмите андроид апликацију.