Уколико у овом периоду године осећате недостатак енергије и често сте поспани, а ујутру бисте се радије окренули на другу страну уместо да устанете из кревета када се огласи будилник, знајте да је питању јесењи умор.
Стручњак за спавање Лиза Артис каже да је разлог таквог стања то што наша биологија ради против нас.
– Током јесени раније пада мрак, што значи да мелатонин (хормон сна) почиње раније да се производи и чини нас поспаним – истиче Лиза. – Такође, ујутро је мрачније, то одржава поменути хормон на високом нивоу због чега смо поспани током целог дана. Природно светло чини да се осећамо буднијима и сигнализира нашем унуташњем сату да је време да се пробудимо и престане да производи мелатонин. Али уколико вам је ујутро тешко да устанете, онда ставите аларм даље од себе, користите онај са јачим светлом и одмах након буђења се истуширајте хладном водом.
Шта још може да нам помогне да победимо јесењи умор? Поменути стручњак саветује да практикујемо добру „хигијену спавања“, што укључује редовно спавање и то на удобном кревету. Пре одласка на починак видите да ли постоји још нешто што је потребно да мењате како бисте побољшали сан.
Али требало би да знамо и шта негативно утиче на квалитет спавања. Алкохол је свакако лош избор. Мада се због њега можете осећати уморно и брзо заспати, сан вам неће бити тако дубок, што значи да се неће опоравити ни ум ни тело, односно нећете се пробудити одморни. Мале промене у исхрани или рутини могу да имају велики утицај на квалитет сна, сматра Лиза.
Преузмите андроид апликацију.