Kompanija ,,Gruner Serbian“ iz Vlasotinca prva je kompanija u Srbiji koja je postala kupac i istovremeno proizvođač električne energije iz obnovljivih izvora, a s ovim prvim komercijalnim kupcem/proizvođačem JP Elektroprivreda Srbije zaključila je ugovor o potpunom snabdevanju s neto obračunom.
Ova kompanija izgradila je solarnu elektranu na krovu proizvodnog objekta, instalisane snage 500 kW, a njenim priključenjem kupac-proizvođač koristiće proizvedenu električnu energiju za sopstvenu potrošnju, dok će višak isporučivati u elektroenergetski sistem i tako znatno smanjiti troškove za preuzetu električnu energiju koja je kupovana na otvorenom tržištu.
Osim s ovom kompanijom, EPS je potpisao i ugovore s domaćinstvima, koja su podnela zahteve za zaključenje ugovora o potpunom snabdevanju s neto merenjem i o njima odmah obavestio operatora distributivnog sistema – JP Elektrodistribuciju Srbije.
Sledeći korak je priključenje elektrane na elektroenergetski sistem, koji je u obavezi da uradi operator distributivnog sistema i to u roku od pet dana od zaključenja ugovora. Nakon priključenja, u narednih pet dana, operator distributivnog sistema upisuje krajnjeg kupca u Registar kupaca–proizvođača, koji tako i stiče taj status. Dakle, mogućnost da u Srbiji neko istovremeno bude i kupac i potrošač električne energije postoji i oni koji to žele mogu da to i da urade.
Ekološki projekti postaju dominantni.
Po rečima lidera za energitiku u ,,Deloitte“ Beograd Željka Markovića, ulaganje u solarne panele, odnosno proizvodnju električne energije iz obnovljivih izvora energije isplati se nakon desetak godina, što je oko polovine veka trajanja solarnih sistema. Uz to, ostvaruje se i niz pozitivnih efekata – štedi se sopstveni novac, potom i energija, povećava se proizvodnja zelene energije i pozitivno utiče na zaštititu životne sredine.
,,Visina ulaganje u ovakve sisteme zavisi od instalisane snage, a određeno je karakteristikama potrošnje. Ako je, recimo, mesečna potrošnja kupca/proizvođača 500 kilovata, odnosno godišnje 6.000 kilovata, tokom meseca, odnosno godine mogu se proizvoditi te količine struje, koje su dovoljne za njegove potrebe. U slučaju kad je potrošnja kupca/proizvođača manja od redovne mesečne, a proizvodnja na mesečnom nivou, odnosno 500 kilovata, što se uglavnom dešava leti, višak će se predavati u mrežu“, kaže Marković.
Različiti ugovori za domaćinstva i firme
Da bi neko postao proizvođač/kupac, odnosno da bi domaćinstva i firme koje nameravaju da proizvode električnu energiju iz obnovljivih izvora za sopstvene potrebe, uz mogućnost da isporuče u sistem viškove energije ili preuzmu električnu energiju kada im je to potrebno, moraju pribaviti odgovarajuću dokumentaciju. S domaćinstvima se zaključuje ugovor o potpunom snabdevanju s neto merenjem, a s firmama ugovor o potpunom snabdevanju sa neto obračunom. Suštinska razlika između neto merenja i neto obračuna je da kod neto obračuna cena preuzete električne energije ne mora biti ista kao cena po kojoj se isporučuje električna energija u elektroenergetski sistem.
Pre podnošenja zahteva za zaključenje ugovora neophodno je da kupac izgradi elektranu koja koristi obnovljive izvore energije i čija instalisana snaga nije veća od odobrene snage priključka objekta kupca. Neophodno je i da se prilagodi merno mesto, odnosno postavi dvosmerno brojilo, kao i da se operatoru sistema dostavi potvrda da su uređaji, instalacije i merno mesto ispravni i u skladu sa propisima i standardima.
Preuzmite android aplikaciju.