Ukoliko ovih dana putujete po Vojvodini, doživećete jedinstvenu priliku da uživate u čarobnom poskakivanju, gotovo plesu, srndaća.
Divljači koja je zastupljena na čitavoj teritoriji Vojvodine, a naš portal je zabeležio kako izgledaju u divljini, nesputani i srećni, dok krstare plodnim poljima ravnice.
Koliko poznajete ovu divnu životinju?
Srna ili srndać (lat. Capreolus capreolus) je šumska životinja, koja je rasprostranjena na području Srednje Evrope i Azije.
Srna najviše voli listopadne šume, dok sa druge strane daje prednost suvim predelima. Kod nas najradije živi na obodu šuma i u šumarcima, pogotovo u onima koji nisu tesno povezani sa zatvorenim šumama.
Noge su im vitke i duge, zato možemo reći da su prepoznatljive po njihovom hodu, odnosno skokovima. Međutim, verovali li ne, srne nisu izdržljivi trkači, ali su zato odlični plivači! Njihova dužina iznosi 130-140 cm, dok težina obično iznosi oko 25 kg dok nekada mogu dostići i težinu do 40 kg.
Ova životinja menja dlaku dva puta godišnje, tokom proleća i početkom jeseni. Letnja dlaka joj je rđastocrvena, a zimska kestenjastosiva. Rep i stražnji deo bedara ima svetlu, jasno omeđenu boju, leti žućkastu, a zimi belu.
Srne imaju odlično razvijen sluh, miris i ukus, dok im je vid slabije razvijen, jer imaju astigmatično oko što znači da uočavaju samo veće predmete i to nejasno, međutim, najbolje opažaju kretanje.
Služe se kožnim žlezdama kako bi obeležili svoju teritoriju, dok srndać ima i čeonu žlezdu pomoću koje označava granice područja.
Srne su poprilično dnevne životinje, najaktivnije su popodne i tokom večernjih sati. One su veći sladokusci nego jeleni, pa zato biraju nežnije biljke. Lišće i mladi izdanci različitog lisnatog drveća, pupoljci četinara, zeleno žito i lisnate biljke su glavni deo njihove ishrane.
Ova luckasta životinja voli slobodu u svakom pogledu, često menja stanište, pa čak i društvo.
Njihov prosečan životni vek jedinke iznosi 13-15, a ponekad 17-18 godina.
Brojno stanje srne u Srbiji
Prema poslednjim podacima, u Srbiji je zabeleženo 144 991 srna, u Beogradskom regionu zabeleženo je 6 094, dok je na području Vojvodine zabeleženo 61 931 srna.
Na teritoriji regiona Šumadije i Zapadne Srbije zabeleženo je 43 810 srna, dok je na teritoriji regiona Južne i Istočne Srbije zabeleženo 33 156 srna.
Prema ovim podacima možemo zaključiti da ovoj veseloj životnji prija naša priroda i okruženje u kojem živi, dok sa druge strane, nas ljubitelje prirode raduje njihova pojava i veselost.
Preuzmite android aplikaciju.