Почетна > Србија
Србија

„Плави круг“ око Аде: Одржава се маратон подршке особама оболелим од дијабетеса

Председница Удружења за борбу против дијабетеса „Плави круг“ Бојана Марковић рекла је данас, уочи традиционалног маратона и трке подршке особама оболелим од дијабетеса, под називом Плави круг око Аде, да је ово до сада дванаести маратон покренут са идејом подизања свести грађана о томе колико је битно бавити се физичком активношчу у циљу превенције дијабетеса тип 2.
Фото: Танјуг/Јадранка Илић

„Ово нам је до сада 12. маратон по реду, покренут са идејом да подигнемо свест сваког грађанина колико је важно бавити се физичком активношћу, како као превенција да не дође до дијабетеса тип 2, тако и код људи који већ имају дијабетес, јер је физичка активност јако важна у доброј регулацији шећера у крви“, рекла је Марковић.

Додала је да овај маратон служи и као подстрек и подршка људима који живе са дијабетесом, јер, према њеним речима, постоји доста стигматизације људи који живе са овим здравственим проблемом, како код деце, тако и код одраслих.

Истакла је да дијабетес може да се деси свакоме, да није ништа страшно и да би друштво требало да прихвати људе са дијабетесом.

Навела је да, када је реч о подршци за овогодишњи маратон, укупно има више од 1.150 тркача који е ове године трче у знак подршке, међу којима су и људи са дијабетесом.

„За овогодишњи маратон и трку подршке имамо 91 особу која има дијабетес, а овај маратон је често дијабетичарима и први маратон који истрче“, рекла је Марковић и додала је ове године четири маратонца имају дијабетес.

Када је реч о томе о чему дијабетичари треба да воде рачуна када се упуштају у овакву трку, Марковић каже да је прва важнија ствар праћење шећера у крви, али и физичка припрема.

„Да се укључе у тренинг, да се распитају код људи који већ имају искуства, чак и са тренерима трчања, да се посаветују, јер је јако важно, треба кренути постепена припрема јер не може ођедном да се истрчи 42 километара“, рекла је Марковић.

Истакла је да је важно да дијабетичари, пре сваке физичке активности у коју улазе, знају колике су вредности, да се ниво шећера прати током физичке активности као и након тога.

„Код овакве физичке активности која дуго траје, као што је ових 42 километра , мора се проверавати шећер и да се види да ли на њега треба да се утиче, да ли треба дати неку корективну дозу инсулина или треба узети неки сок или глукозни гел који ће помоћи да им врати шећер у крви, јер када нам пада шећер, немамо снаге, мишићи немају енергију, не могу да издрже“, рекла је Марковић.

Додала је да ће учесници маратонске трке имати могућност да измере шећер током трке на неколико места на Ади, са обе стране, али и да ће имати могућност да попију или да поједу нешто уколико им то зафали.

Учесник маратонске трке Стеван Стејић рекао је да му је ово трећи велики маратон, као и да има 20 полумаратона иза себе.

„Припреме су и доста озбиљне и доста дуго трају, а за свој први маратон сам се спремао сигурно 6 месеци“, рекао је он.

Додао је да има озбиљан приступ према сваком свом тренингу, а посебно према трци.

Када је реч о променама које може да осети у свом организуму током маратона, Стејић каже да долази до хипогликемије, долази до кризе и да је нормално да се то дешава након четири сата трчања.

„Увек уз себе имам глукозу, имам напитке које користим, хидрирам се редовно водом у току трке, тако да баш водим рачуна током целе трке о себи“, закључио је Стејић.

Radovi na deonicama nekih putnih pravaca

 

Преузмите андроид апликацију.