Прошла година остаће бар у овој деценији упамћена као једна од најтоплијих од када се мере температуре ваздуха широм планете. Готово да нема континента на којем нису оборени досадашњи топлотни рекорди, а у 2022. години у Великој Британији просечна годишња температура је први пут у историји била виша од 10 степени Целзијуса.
Подаци британске метеоролошке службе указују да је 2022. са средњом температуром током 12 месеци од 10,03 степена била топлија од до сада рекордно „вруће” 2014. када је поменути просек износио 9,88 степени.
По оцени др Марка Макартија, шефа Националног климатског информативног центра „Met Office” Уједињено Краљевство се налази на прекретници климатолошке историје. А да се клима драстично мења показала је и статистика: од 1884. године, од када се мери температура ваздуха у овој острвској држави, десет најтоплијих година било је баш у 21. веку, пренели су светски медији.
У 2022. забележено је и најтоплије лето у историји мерења температуре у Великој Британији – са незапамћених преко 40 степени Целзијуса. Због дуготрајних врућина и слабих падавина пресушиле су реке, оштећени усеви, а врелина је била узрок и многобројних пожара у овој земљи.
Није само Велика Британија лане била на удару врућина, већ цела планета, а у многим земљама забележене су рекордне температуре. Иако је Америчка свемирска агенција (Наса) недавно објавила да је званично 2022. на петом месту по висини измерених температура од кад се врше мерења, чињеница је да се неке појаве, као што је пресушивање великих река и језера због дуготрајне суше, нису раније дешавале.
У децембру прошле године рекордне температуре за тај месец регистроване су широм Европе. За разлику од наше земље где је температура прекорачила максималне рекорде за неколико десетих делова степена, најдрастичнији случај топлотног таласа у децембру на Старом континенту био је у Пољској, где је забележена максимална температура за чак пет степени већа него раније.
„Температура на целој планети повећана је за 1,2 степена у односу на период пре индустријске револуције. Топли рекорди се обарају на широм света и то много чешће у односу на такозване хладне рекорде. Сведоци смо даљег загревања планете, а питање је докле ће се то наставити”, каже за „Политику” климатолог Владимир Ђурђевић, професор на Физичком факултету у Београду.
Овај стручњак подсећа да би, уколико споразум потписан у Паризу 2015. године буде испуњен, до 2050. године температура на Земљи могла да порасте за нешто мало више од једног степена.
Потписивањем Париског споразума 12. децембра 2015. године више од 190 земаља света договорило се да ће у овом веку смањити емисије штетних гасова насталих најчешће сагоревањем фосилних горива чиме би се смањило глобално загревање и ограничио пораст температуре на планети за 1,5 степени, односно далеко испод два степена, као и да ће се залагати за борбу против климатских промена. Такође, договорено је да се смањи на минимум употреба фосилних горива.
Уколико се договор потписан Париским споразумом не оствари, објашњава Ђурђевић, раст температуре може да буде и за додатна четири степена Целзијуса што би значило драстичну промену услова живота на планети и угрожавање постојећих екосистема.
Prestanite da ih radite: Uobičajene navike čišćenja koje daju samo kontraefekat
Преузмите андроид апликацију.