Србија је већ дуже време окренута производњи „зелене” електричне енергије и лаганом одустајању од фосилних горива.

Поред приватних инвеститора, домаћих и страних, и „Електропривреда Србије” поред хидроелектрана, које су већ значајан део капацитета у националној електроенергетској компанији, има све више пројеката обновљивих извора енергија ОИЕ.
Већ се завршава изградња ветроелектрана и соларних електрана, али се и планирају нови зелени капацитети.
У настојању да обезбеде све већу домаћу производњу електричне енергије, државе са електропривредама праве своје стратегије за постизање циља – да та производња буде „зелена”.
Амбициозан план је да се до краја ове деценије обезбеди нових 3,5 гигавата зелене енергије из соларних и ветроелекрана, што значи да ће скоро сваки други мегават-сат произведене струје бити из ОИЕ, рекао је јуче на Међународној стручној конференцији „Аукције и пројекти за ОИЕ – пут до зелених киловата”, коју је организовала „Енергија Балкана”, Раде Мрдак, саветник у Министарству енергетике.
Како је истакао, у току је је изградња првих капацитета из ОИЕ од стране ЕПС-а.
Ветропарк „Костолац” 66 мегавата, и СЕ „Петка”, који ће бити на мрежи већ ове године. До 2028. ЕПС ће са стратешким партнерима изградити један гигават самобалансираних соларних електрана са батеријским складиштима, што је тренутно највећи пројекат у области зелене енергије у Европи.
Мрдак је подсетио да је пре две недеље успешно завршен други круг аукција на којима су инвеститори пријавили 41 пројекат, градиће се 10 нових зелених електрана укупне вредности 782 милиона евра.
Понуђене цене су веома конкурентне, око 50,9 евра по мегават-часу за соларе и 53,5 евра за ветар, што је значајно испод нивоа тржишних цена.
Преузмите андроид апликацију.