Вегани се такође морају суочити са заблудама око њиховог начина живота. На пример, често чују да исхрана на биљној бази није погодна за децу.
Међутим, деца вегана заправо добијају више влакана и мање засићених масти од деце која једу месо и млечне производе.
Али упркос овим открићима, још увек постоји много дезинформација о веганској исхрани.
Како добијате довољно протеина?
Већина вегана је уморна од слушања коментара о свом избору хране и хранљивим материјама које не добијају. Супротно популарном веровању, исхрана на биљној бази може да обезбеди више него довољно протеина. Препоручени дневни унос протеина је 0,8 грама по килограму телесне тежине. То је око 54 грама протеина за особу од 160 фунти или 72 грама за особу од 200 фунти. Вегани који једу житарице, орашасте плодове и махунарке у већини оброка могу добити довољно протеина за изградњу мишића, опоравак од тренинга и оптимално функционисање.
Зар веганство није скупо?
Неки људи претпостављају да вегани троше много на храну, али то није нужно тачно. Пасуљ, грашак, пиринач, соја и друга веганска храна обично коштају мање од меса. Биљна исхрана је приступачнија од месне и рибље дијете, према недавној студији спроведеној у 150 земаља. Веганска дијета би у неким случајевима могла смањити трошкове хране за скоро 30 посто.
Ако имате пријатеља вегана, уздржите се од коментара о њиховим навикама у исхрани. Избегавајте да говорите ствари попут: „Веганство је скупо“ или „Мора да трошите много новца на храну“.
Зар људи не би требало да једу месо?
Никада немојте рећи вегану да људи морају да једу месо или да су месне дијете неопходне за здравље и добробит. „Кување скробне хране било је кључно за промену у исхрани која је покренула и одржала раст људског мозга. Једење меса је можда покренуло еволуцију нашег мозга, али кувана скробна храна нас је учинила још паметнијима. Штавише, истраживања показују да је исхрана заснована на биљци често здравија од исхране засноване на месу. На пример, студија из 2018. открила је да веганска исхрана може смањити упале и ризик од срчаних обољења у већој мери него конвенционална исхрана која укључује месо и млечне производе.
Све у свему, нема разлога да се верује да је веганска исхрана рестриктивна, скупа или неприродна.
Дакле, следећи пут када сретнете вегана, уздржите се од преиспитивања њиховог избора хране. Савршено је у реду показати своју радозналост, али будите отворени – и мудро бирајте речи.
Преузмите андроид апликацију.