Tehnološki fakultet Novi Sad, osnovan je 1959. godine sa ciljem da obrazuje visoko osposobljene kadrove u oblasti prehrambenog inženjerstva.
Tokom dosadašnjih 60 godina postojanja i rada, Tehnološki fakultet Novi Sad se razvio u naučno-obrazovnu instituciju zavidne reputacije, ne samo u zemlji već i u inostranstvu.
Tehnološki fakultet dosledno prati savremene trendove i visoke kriterijume u akademskom obrazovanju na svim nivoima, u nauci i istraživanju, čuvajući stečenu reputaciju i stvarajući uslove za razvoj i dalji napredak.
Na Tehnološkom fakultetu nastava se izvodi na osnovnim, master i doktorskim akademskim studijama na pet studijskih programa: Prehrambeno inženjerstvo, Biotehnologija, Hemijsko inženjerstvo, Farmaceutsko inženjerstvo, Inženjerstvo materijala.
Organizacione jedinice Fakulteta koje se bave obrazovanjem, naučno-istraživačkim radom i prenosom znanja u praksu:
- Katedra za opšte inženjerske discipline,
- Katedra za primenjene i inženjerske hemije,
- Katedra za hemijsko inženjerstvo,
- Katedra za inženjerstvo ugljenohidratne hrane,
- Katedra za inženjerstvo konzervisane hrane,
- Katedra za biotehnologije,
- Katedra za inženjerstvo materijala,
- Katedra za naftno-petrohemijsko inženjerstvo,
- Katedra za farmaceutsko inženjerstvo.
Za razliku od osnovnih i doktorskih, na master akademskim studijama nastava se realizuje i na studijskom programu Upravljanje materijalnim i energetskim tokovima.
Saradnja sa privredom, na različitim nivoima, jedan je od važnih faktora razvoja Tehnološkog fakulteta.
Jedan od pokazatelja koliko Tehnološki fakultet Novi Sad pridaje značaj saradnji sa privredom jesu partneri iz privrede sa kojima ovaj fakultet sarađuje kroz studentske prakse, inovacione projekte, edukacije kadrova, kao i na brojnim drugim poljima uz nastojanje da se predstave različita rešenja i mogućnosti transfera naučnih znanja, kao i primene novih tehnologija u privredi.
Fakultet, preko svojih Katedri i Laboratorija razvija uspešnu saradnju sa procesnom industrijom i odgovarajućim naučnim i razvojnim institucijama, a takođe pruža i inženjerske i druge usluge, kao što su: tehnološko projektovanje, transfer tehnologija, kontrola kvaliteta, studije/ekspertize, konsultacije, tehnološko-servisne usluge i druge.
Glavna misija fakulteta je da obrazuje kompetentne stručnjake koji su sposobni da samostalno organizuju i vode procese proizvodnje, da prenose rezultate iz laboratorijskih uslova na industrijske razmere, da doprinose originalnim naučnim istraživanjima i učestvuju u razvoju novih tehnologija.
Tehnološki fakultet sagledava potrebe industrije, nauke i obrazovanja, ali se i trudi da doraste promenama sve bržeg razvoja društva u celini.
U razgovoru sa studentima ovog fakulteta, pokušali smo da saznamo zašto su se odlučili da upišu ovaj fakultet, koji su im najteži ispiti, omiljeni profesori i gde sebe vide nakon završetka studija.
Pitali smo studente: Zašto ste upisali Prirodno-matematički fakultet? (VIDEO)
Preuzmite android aplikaciju.