Odlazak od kuće na studije u neki drugi grad za studente često zna da bude veoma stresan, a jedan od glavnih problema sa kojim se studenti susreću jeste, kako će se hraniti?
Kod kuće, ušuškani u svoju svakodnevnicu, naviknuti na domaću kuhinju i obroke koji nas svakodnevno čekaju spremljeni, na nama je samo bilo da jedemo i da pomognemo da se sto počisti. Ruku na srce, bilo je situacija kada su se i sudovi prali, ali ne tako često.
Sami u velikom gradu, nove obaveze i dobijanje samostalnosti, koju smo tako dugo čekali, sa sobom nosi i sve ono što ta samostalnost nosi sa sobom. Gde pojesti kvalitetan obrok, a da je prihvatljiv našem mesečnom budžetu sa kojim raspolažemo.
Ako studente pitate, odgovor na ovo pitanje je ishrana u studentskoj menzi. Jako kvalitetna hrana uz cene koje su prilagođeni studentskom novčaniku, najbolji je izbor.
U studentskoj menzi po beneficiranim cenama imate mogućnost da se hranite ukoliko ste na fakultetu ostvarili status budžetskog finansiranja. Ukoliko ste samofinansirajući student, mogućnost ishrane vam je omogućena, ali uz nešto više cene u odnosu na budžetske studente. Studenti se često i u ovakvim situacijama dobro snalaze, pa se više njih hrani na jednu karticu, što je dozvoljeno u studentskim restoranima.
I jedni i drugi imaju pravo na tri obroka dnevno ukoliko im prebivalište nije mesto u koje su došli da studiraju (doručak, ručak i večeru).
Takođe, mogućnost ishrane je omogućena i studentima sa prebivalištem u mestu studiranja, ali im ostaje pravo na jedan obrok dnevno.
Kako bi klopali u nekom od restorana studentske menze, potrebno je da naprave kartice koje će s vremena na vreme puniti novcem za obroke, ali i žeton kojim razdužuju escajg i tanjire.
U studentskim restoranima služe se sva tri obroka: doručak, ručak i večera.
Za doručak se uglavnom služe sendviči, jaja na oko, slatka i slana peciva, sir, šunka, mleko, čaj ili jogurt.
Uz obaveznu supu, koja se služi za vreme ručka, tu su i glavno jelo i salata, a na kraju obroka je i dezert, kako bi se zasladili. Za večeru je sličan izbor kao i za vreme ručka, ali se tada ne služi supa.
Studenti imaju raznovrsan izbor obroka. Sami mogu da biraju šta žele da jedu, a ukoliko ima jedan obrok nije dovoljan, imaju mogućnost da uzmu i dodatni.
U razgovoru sa studentima, pokušali smo da saznamo koja im je omiljena hrana u menzi.
Zanimljiva je činjenica da se izbor omiljene hrane u menzi između studenata i studentkinja dosta razlikuje.
Kako jedna stara poslovica kaže „o ukusima se ne raspravlja“.
Najveći broj njih je za omiljenu hranu izabrao pohovani kačkavalj, koji se uglavnom služi sa pomfritom ili mladim krompirom.
Na drugom mestu se po oceni studenata našla bečka šnicla koja se služi sa prilogom i salatom.
Pošto je izbor studenata za treće mesto bio veoma izjednačen, izabrana su dva obroka. Treće mesto po izboru studenata zauzeli su juneći gulaš, koji se služi uglavnom sa pire krompirom ili makaronima i čorbast pasulj.
Studenti imaju mogućnost da se hrane u dva studentska restorana. Svima poznatoj „Velikoj menzi“, koja se nalazi u kampusu Univerziteta i u studentskom restoranu koji je ove godine otvoren na Spensu.
Jelovnik se objavljuje svakih 15 dana na stranici Studentskog centra, tako da studenti mogu da planiraju svoje obroke danima unapred.
Takođe, u studentskim restoranima za vreme posta se služe i posni obroci.
Radno vreme studentskih restorana razlikuje radnim danima i vikendom.
Radnim danima doručak se služi od 7 do 9 časova, ručak od 11 do 15 časova, večera od 17 do 20 časova
Vikendom se doručak služi od 07 do 09 časova, ručak od 11 do 14 časova i 30 minuta, a za vreme večere – restorani ne rade (u toku ručka deli se suvi obrok za večeru).
Ako je pitanje ishrane za studente jedan od glavnih problema, nadamo se da smo uspeli bar malo da vam pomognemo. Kvalitetan obrok uz niske cene, koje su prilagođene studentima, nećete pronaći nigde u gradu.
Najbitnije je da hrana nije jednolična, ali i da je dobro nutritivno izbalansirana, te da studenti mogu da jedu kuvane obroke bez prevelikih troškova.
Preuzmite android aplikaciju.