Na današnji datum 18. oktobra 1692. godine izgrađena je Petrovaradinska tvrđava, jedan od najpoznatijih simbola Novog Sada.
Izgradnja druge po veličini tvrđave u Evropi (veća je samo ona u Verdenu u Francuskoj), trajala je 88 godina, od 1692. do 1780. godine. Budući da se gradila u periodu zahvaćenom ratnim sukobima, jasno je da je njena svrha u početku isključivo bila da služi kao vojno utvrđenje.
Zbog svog dobrog strateškog položaja dobila je nadimak „Gibraltar na Dunavu“, a zbog načina gradnje i burne ratne istorije veruje se da ima devet života. Petrovaradinska tvrđava, dobila je i epitet „neosvojive“, jer je odolela je osmanskom napadu 1694. godine, da bi 1716. godine nasuprot svim očekivanjima, princ Evgenije Savojski izvojevao jednu od najvećih pobeda nad osmanskom vojskom.
Tvrđava je ostala nepokorena i tokom Mađarske revolucije (1848/49). U Prvom Svetskom ratu, spasila ju je njena lepota, kada ju je poštedeo pukovnik Kraljevine Jugoslavije Dragoš Đelošević, da bi njen spacilac u Drugom svetskom ratu bio Italijan Đildo Pesapaneo.
Kao isključivo vojni objekat služila je sve do 1948. godine, dok je pod zaštitu države stavljena 1951. godine. Danas Petrovaradinska tvrđava je pre svega značajna zbog svog kulturno-istorijskog renomea.
Na njoj se nalaze Muzej, hoteli i restorani, ateljei i galerije, akademija umetnosti, astronomska opservatorija, planetarijum, dok je u podnožju planirana izgradnja Botaničike bašte. Osim turista, ljubitelja istorije i umetnosti na Petrovaradinsku tvrđavu svakog leta dolaze i posetioci iz čitavog sveta na Egzit, jedan od najpopularnijih muzičkih festivala u Evropi i svetu.
Povodom rođendana tvrđave pitali smo građane Novog Sada, da li znaju koliko godina broje zidine ovog monumentalnog zdanja. Njihovi odgovori bili su simpatični, na momente i urnebesni, ali su Novosađani pokazali da ipak donekle poznaju istoriju svog grada.
„Nešto sa mostom…“ Evo koliko novosadski studenti poznaju dela Ive Andrića (ANKETA)
Preuzmite android aplikaciju.