Предлог генералног секретара НАТО-а Јенса Столтенберга да се створи фонд од 100 милијарди евра за Украјину је вредан разматрања, али је важно спречити удвостручавање структура, изјавио је данас немачки министар одбране Борис Писторијус.
„Такав фонд би такође морао да узме у обзир националне доприносе које су већ дале земље НАТО-а“, рекао је Писторијус на конференцији за новинаре у Берлину.
Претходно је немачка министарка спољних послова Аналена Бербок рекла да Немачка подржава стварање дугорочних структура у НАТО-у за координацију снабдевања оружјем и обуку украјинских војника, али је скептична у погледу стварања финансијске структуре за подршку Украјини у оквиру Алијансе, преноси Ројтерс.
„После 24. фебруара, јер смо морали брзо да реагујемо, направили смо посебне структуре, укључујући и унутар НАТО-а, на пример, за обуку. И сада је више него прикладно да те структуре трансформишемо у поуздане, дугорочне структуре, јер се овај рат, нажалост, наставља“, рекла је Бербок немачкој радио станици Дојчландфунк.
Немачка министарка је истакла да финансијску подршку Украјини у оквиру Европске уније пружају и државе чланице и друге земље ван ЕУ – Велика Британија, Канада и САД.
„И зато је за нас Европљане веома важно да не дуплирамо структуре, већ да се што боље допуњују, посебно када су у питању финансијска средства… Сада је веома важно да се испоручи оружје и, посебно, муниција како би Украјина могла да настави да се брани, а НАТО може да игра централну улогу, јер ми већ координирамо све наше способности унутар НАТО-а“, истакла је Бербок.
Министри спољних послова земаља НАТО-а у среду су подржали предлог да се ојача улога Алијансе у координацији безбедносне помоћи Украјини и обуци њене војске.
Генерални секретар НАТО-а Јенс Столтенберг предложио је стварање фонда који би чинила средства земаља савезница у вредности од 100 милијарди долара током пет година за Украјину као део пакета који ће лидери Алијансе потписати у јулу у Вашингтону.
Makron: Ne sumnjam da će Rusija targetirati Olimpijske igre u Parizu
Преузмите андроид апликацију.