Početna > Srbija
Srbija

Pismo 16 kongresmena upućeno Bajdenu o podršci Srbiji

Pismo 16 kongresmena upućeno je američkom predsedniku Džozefu Bajdenu u kojem se poziva na unapređenje odnosa SAD i Srbije.
Pismo
Foto: Tanjug/AP/Evan Vuchi

Pismo su napisali prijatelji Srbije u Kongresu SAD koji su podigli su svoj glas u korist Srbije i jačanja odnosa između dve zemlje.

Uticajni predstavnici naroda SAD iz obe partije podržali su Srbiju i zatražili dalje unapređenje saradnje i partnerstva sa našom zemljom.

Nema puno zemalja koje imaju ovako obimnu diplomatsku istoriju, navode kongresmeni.

Podsećaju da su Sjedinjene Države i Srbija bili bliski saveznici u Prvom i Drugom svetskom ratu.

U Prvom svetskom ratu, prema podacima sa Pariske mirovne konferencije održane 1919. godine, Srbija je izgubila 53 odsto muške populacije.

„Ove tragične žrtve povezuju naše nacije“, ističu kongresmeni.

Oni podsećaju i da je američki predsednik Vudro Vilson istakao srpsku zastavu iznad Bele kuće, naglašavajući nesalomivi duh srpskog naroda.

„Iako je njihova zemlja bila opustošena i njihovi domovi razoreni, duh srpskog naroda nije bio slomljen. Mada nadjačani nadmoćnijim silama, njihova ljubav prema slobodi ostala je neumanjena“, rekao je Vilson.

Oni navode da su, i kada je sredinom prošlog veka ponovo izbio svetski rat, SAD i Srbija nastavile borbu za slobodu.

Američki kongresmeni naglašavaju da je tokom operacije Halijard, hiljade Srba rizikovalo svoje živote da spase preko 500 američkih pilota koji su oboreni iznad Srbije.

Navodi se i da je Beograd nedavno pokazao ovo partnerstvo pružajući utočište za preko 60 avganistanskih radnika i njihovih porodica.

Iako Srbija ostaje izvan NATO, SAD i Srbija imaju snažne odbrambene i bezbednosne veze, navode kongresmeni.

Srbija je, podseća se, i članica globalne koalicije za borbu protiv Islamske države i gaji aktivno partnerstvo sa Nacionalnom gardom Ohaja.

„Srbija je, shodno broju stanovnika, i jedna od evropskih zemalja koje daju najveći doprinos mirovnim misijama u svetu“, ističe se u pismu.

U ekonomskom pogledu, dodaje se, Srbija ima jednu od najviših stopa rasta u Evropi i njena stopa nezaposlenosti je prepolovljena od 2012. godine.

Ukazuje se da, prema podacima Privredne komore Srbije, sektor IT i inovacija sada predstavlja 10 procenata bruto domaćeg proizvoda Srbije.

Američke kompanije doprinele su ekonomskom uspehu Srbije sa preko četiri milijarde dolara investicija i zapošljavanjem više od 20.000 radnika.

SAD i Srbija su 2018. godine potpisale Memorandum o razumevanju o saradnji u infrastrukturnim projektima.

Srbija je, zajedno sa Albanijom i Severnom Makedonijom angažovana u procesu regionalne ekonomske integracije pod nazivom Otvoreni Balkan.

Važno je istaći da ova dinamika i principi dokazuju zajedničke težnje Srbije i SAD da se Balkan usidri u okvir celovite, slobodne i miroljubive Evrope.

„Pozivamo vašu Administraciju da radite sa našim prijateljima u Beogradu kako bi ova vizija postala realnost“, zaključuje se u pismu.

Pismo su potpisali Klaudija Tini, kopredsedavajuća Srpskog kokusa, članica Spoljnopolitičkog odbora Predstavničkog doma.

Emanuel Kliver, kopredsedavajući Srpskog kokusa, Brajan Ficpatrik, član Srpskog kokusa i član Obaveštajnog komiteta, Gas Bilirakis su takođe potpisnici.

Članovi Srpskog kokusa, Dejvid Meklini, Erik Svolvel i Bil Džonson, član Obaveštajnog komiteta, Dejvid Sisilin i Den Mejser, član Spoljnopolitičkog komiteta.

Među potpisnicima su i Majk Tarner, član Vojnog i Obaveštajnog komiteta, Bred Venstrap, član Obaveštajnog komiteta, Frenk Mrvan, član Srpskog kokusa, Greg Stojbe.

Potpisnici su i Mark Vizi, član Vojnog komiteta, Bred Šnajder, član Spoljnopolitičkog komiteta i Srpskog kokusa, kao i Ted Lieu.

Ambasador Srbije u Americi Marko Đurić zahvalio se potpisnicima pisma.

Sporazum sa UN je podrška razvoju Srbije

 

 

Preuzmite android aplikaciju.