Почетна > Србија
Србија

Писмо 16 конгресмена упућено Бајдену о подршци Србиjи

Писмо 16 конгресмена упућено је америчком председнику Џозефу Баjдену у коjем се позива на унапређење односа СAД и Србиjе.
Писмо
Фото: Танјуг/AP/Evan Vuchi

Писмо су написали приjатељи Србиjе у Kонгресу СAД који су подигли су своj глас у корист Србиjе и jачања односа између две земље.

Утицаjни представници народа СAД из обе партиjе подржали су Србиjу и затражили даље унапређење сарадње и партнерства са нашом земљом.

Нема пуно земаља које имају овако обимну дипломатску историју, наводе конгресмени.

Подсећају да су Сједињене Државе и Србија били блиски савезници у Првом и Другом светском рату.

У Првом светском рату, према подацима са Париске мировне конференције одржане 1919. године, Србија је изгубила 53 одсто мушке популације.

„Ове трагичне жртве повезују наше нације“, истичу конгресмени.

Они подсећају и да је амерички председник Вудро Вилсон истакао српску заставу изнад Беле куће, наглашавајући несаломиви дух српског народа.

„Иако је њихова земља била опустошена и њихови домови разорени, дух српског народа није био сломљен. Мада надјачани надмоћнијим силама, њихова љубав према слободи остала је неумањена“, рекао је Вилсон.

Они наводе да су, и када је средином прошлог века поново избио светски рат, САД и Србија наставиле борбу за слободу.

Амерички конгресмени наглашавају да је током операције Халијард, хиљаде Срба ризиковало своје животе да спасе преко 500 америчких пилота који су оборени изнад Србије.

Наводи се и да је Београд недавно показао ово партнерство пружајући уточиште за преко 60 авганистанских радника и њихових породица.

Иако Србија остаје изван НАТО, САД и Србија имају снажне одбрамбене и безбедносне везе, наводе конгресмени.

Србија је, подсећа се, и чланица глобалне коалиције за борбу против Исламске државе и гаји активно партнерство са Националном гардом Охаја.

„Србија је, сходно броју становника, и једна од европских земаља које дају највећи допринос мировним мисијама у свету“, истиче се у писму.

У економском погледу, додаје се, Србија има једну од највиших стопа раста у Европи и њена стопа незапослености је преполовљена од 2012. године.

Указује се да, према подацима Привредне коморе Србије, сектор ИТ и иновација сада представља 10 процената бруто домаћег производа Србије.

Америчке компаније допринеле су економском успеху Србије са преко четири милијарде долара инвестиција и запошљавањем више од 20.000 радника.

САД и Србија су 2018. године потписале Меморандум о разумевању о сарадњи у инфраструктурним пројектима.

Србија је, заједно са Албанијом и Северном Македонијом ангажована у процесу регионалне економске интеграције под називом Отворени Балкан.

Важно је истаћи да ова динамика и принципи доказују заједничке тежње Србије и САД да се Балкан усидри у оквир целовите, слободне и мирољубиве Европе.

„Позивамо вашу Администрацију да радите са нашим пријатељима у Београду како би ова визија постала реалност“, закључује се у писму.

Писмо су потписали Клаудија Тини, копредседавајућа Српског кокуса, чланица Спољнополитичког одбора Представничког дома.

Емануел Кливер, копредседавајући Српског кокуса, Брајан Фицпатрик, члан Српског кокуса и члан Обавештајног комитета, Гас Билиракис су такође потписници.

Чланови Српског кокуса, Дејвид Меклини, Ерик Сволвел и Бил Џонсон, члан Обавештајног комитета, Дејвид Сисилин и Ден Мејсер, члан Спољнополитичког комитета.

Међу потписницима су и Мајк Тарнер, члан Војног и Обавештајног комитета, Бред Венстрап, члан Обавештајног комитета, Френк Мрван, члан Српског кокуса, Грег Стојбе.

Потписници су и Марк Визи, члан Војног комитета, Бред Шнајдер, члан Спољнополитичког комитета и Српског кокуса, као и Тед Лиеу.

Амбасадор Србије у Америци Марко Ђурић захвалио се потписницима писма.

Споразум са УН jе подршка развоjу Србиjе

 

 

Преузмите андроид апликацију.