Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Писање руком изумире због доминације апликација – Последице погубне за развој мозга

У нашем брзом дигиталном свету, рукопис почиње да личи на изгубљену уметност, нарочито за генерацију З – оне рођене између краја 90-их и почетка 2010-их. Ова промена нас тера да се запитамо о будућности начина на који комуницирамо и размишљамо.
Фото: Pexels/Judit Peter

Недавна студија Универзитета у Ставангеру открила је нешто прилично алармантно: око 40 одсто припадника генерације З губи вештине писања руком, вештине које су кључне за људску интеракцију већ око 5.500 година.

Како технологија мења правила игре?

Дигитална технологија је потпуно променила начин на који комуницирамо. Апликације као што су WhatsApp и друштвене мреже попут Инстаграма подстичу нас на брзо слање порука пуних скраћеница и емотикона. Како ове платформе преузимају примат, писање руком постаје све ређе међу млађим особама. Данас су тастатуре и екрани осетљиви на додир свуда – од школског рада до пословних е-маилова.

Неки стручњаци верују да би генерација З могла бити прва која неће у потпуности овладати функционалним рукописом. Ово није само питање лакшег начина комуникације, оно указује на веће промене у начину на који обрађујемо информације и повезујућемо се са другима. Како дигитална комуникација заузима централно место, губимо личну ноту коју доноси писање руком.

Зашто је писање руком важно за ваш мозак?

Писање руком је изузетно важно за развој мозга – тера ваш мозак да ради на начине на које куцање не може. Повезано је са кључним вештинама као што су памћење и разумевање онога што читате или чујете. Писање руком захтева фине моторне вештине и менталну концентрацију, што помаже у јачању учења.

Извештаји са неколико универзитета, подржани причама у турском листу Türkiye Today, показују да студенти генерације З често имају проблема када треба да напишу било шта руком. Осећају се „збуњено“ када их питају да пишу јасно јер су ван вежбе, што резултира неуредним написаним словима која је тешко прочитати.

Шта наставници примећују?

Професор Недрет Килицери је лично приметио да данашњи студенти често немају основна знања о писању. Многи избегавају писање дужих реченица или кохерентних пасуса, бирајући уместо тога кратке реченице које више подсећају на објаве на друштвеним мрежама него на есеје. Такође, није необично да студенти дођу на универзитет без оловака, ослањајући се само на тастатуре за белешке и задатке.

Не можете занемарити утицај друштвених мрежа. Сајтови попут Twitter-а подстичу краткоћу и брзину, обликујући начин на који млади људи комуницирају како онлине, тако и уживо.

Шта је у опасности за глобалну комуникацију?

Пад у вештинама писања руком није само питање слања писама или разгледница, он утиче на начин на који генерација З види и разуме свој свет. Писање руком обично значи промишљену, личну комуникацију – што је велика контраст у односу на често брзоплету природу дигиталних порука.

Поставља се велико питање: може ли генерација З да усклади свој дигитални живот а да не заборави вештине које обликују друштво? Одговори ће обликовати не само начин на који комуницирамо, већ и наш однос према културној баштини.

Док пролазимо кроз овај период промена, од кључне је важности да едукатори, родитељи и доносоци одлука пронађу начине да комбинују дигиталне вештине са старим вештинама као што је писање руком у образовним системима широм света. Подстицање пракси које спајају оба света могло би помоћи будућим генерацијама да задрже виталне когнитивне способности, док напредују са технолошким иновацијама.

На крају, разумевање зашто је писање руком важно могло би пробудити ново цењење његове улоге у стварању дубљих веза у нашем све дигиталнијем окружењу.

Da li ste beznadežni romantik? 11 znakova koji vam otkrivaju da možda previše idealizujete ljubav

Преузмите андроид апликацију.

Ознаке