Početna > Putovanja
Putovanja

Pilion: Skriveni kutak na Egejskom moru

Turisti iz Srbije su uveliko “na ti” sa određenim lokacijama na grčkoj obali. Ipak, u 13.676 kilometara koliko je ona duga kriju se razni biseri, nepravedno zapostavljeni u standardnoj ponudi domaćih agencija. Jedan od njih je Pilion, poluostrvo koje je dom istoimenoj, nezvanično najlepšoj planini Grčke, brojnim živopisnim selima koja kao da su zaustavljena u vremenu i očaravajućim plažama tirkiznog mora od kojih se izdvajaju Fakistra, Milopotamos, Saranta, Potistika.
Foto: Pixabay/RmX86

Ovo poluostrvo nalazi se na pola puta između Soluna i Atine, na obali Egejskog mora, dok je sa zapadne strane okrenuto ka Pagasteičkom zalivu, gde je i najveći grad regije – luka Volos.

Iako su obe strane poluostrva vredne posete, ona spoljašnja, okrenuta ka otvorenom moru, gde se litice visoke planine dramatično usecaju u Egejsko more, pravi je dragulj.

Udaljenost od četrdesetak kilometara, od Volosa do druge obale prelazi se za oko sat i po vremena, preko planina, te se na istočnu stranu ne uputi svako. Putevi kojima se spušta do obale često nisu asfaltirani i strmi su kao tobogan, te ni putnicima sa najotopornijim stomacima ne bude svejedno.

Zbog delimične izolovanosti koja je posledica komplikovane geografije i manjka infrastrukture Pilion nije preopterećen turistima, a planinska i ribarska seoca su zadržala svoj tradicionalni izgled.
Foto: Shutterstock/Nataliya Nazarova

Unutrašnjost poluostrva je čudesna: na padinama teško pristupačnog planinskog venca rastu divlje masline, kesteni, jele i bukve, a među šumama se kriju prastara sela u kamenu, povezana drevnim putevima.

Vredi, između ostalih, posetiti selo Cagarada izgubljeno u sred gustog drveća i popiti kafu na centralnom trgu Agia Paraskevi koji je dom hiljadu godina starom platanu, Zagoru sa tradicionalnim kućama ukrašenim gardenijama, te fotogenično selo Milies odakle kreće istorijski voz Moutzouris sa parnom lokomotivom koji saobraća uskokolosečnom prugom od 60 centimetara.

Foto: Shutterstock/Georgios Kritsotakis

Zbog svega ovoga, te brojnih staza za hajking, Pilion je osim za tipično letovanje idealna destinacija za aktivni odmor, a zimi i za skijanje. Najveći broj posetilaca i zimi i leti su Grci.

Poluostrvo ima i bogatu istoriju, nekoliko muzeja i brojne crkve. Prirodne lepote inspirisale su i mnoge mitove. Šumovita brda bila su dom kentaura, polu čoveka, polu konja, a u pećini na obroncima planine polubožanski kentaur Hiron je podučavao Ahila pre nego što je ovaj krenuo u rat.

Ovde su se družili bogovi i smrtnici, pohodili hrišćanski monasi, a u današnje vreme na “hodočašće” dolaze turisti u potrazi za mestima koja su u isto vreme nestvarno lepa, ali odolevaju masovnom turizmu.

Foto: Shutterstock/Cara Foto
Lepotu Piliona iskoristili su i tvorci filma Mamma Mia. Većina scena za koje smo mislili da su snimane na nekom “egzotičnom grčkom ostrvu”, snimane su zapravo u mestu Ntamouchari na istočnoj obali.

Iako se nalazi u nama dobro poznatoj Grčkoj, Pilion sa svojim rajskim plažama pruža osećaj daleke egzotike, dok guste šume čine da prelazak preko brdovitog poluostrva liči na bajku. Savršena je destinacija za one koji žele da pobegnu iz gužve i prioritet su im prirodne lepote, a ne turistički sadržaji.

Još neke zanimljive destinacije za putovanja, možete pogledati ovde.

Autor teksta: N. Košta

 

Preuzmite android aplikaciju.