Danas se navršava tačno 3.000 dana kako je potpisan Briselski sporazum i 3.000 dana kako Priština nije formirala Zajednicu srpskih opština i krši sve sporazume u okviru dijaloga, ali i 3.000 dana borbe Beograda i insistiranja na dijalogu i implementaciji postignutih sporazuma, izjavio je u Briselu direktor Kancelarije za KiM Petar Petković.
„To što sam danas u Briselu, baš na tih 3.000 dana, govori ne samo o odgovornosti Prištine, već i odgovornosti Brisela, koji je garant ispunjenja svih sporazuma od 2013. godine“, rekao je Petković Tanjugu uoči sutrašnje runde razgovora na tehničkom nivou.
Opština Đakovica tuži Gašićevu zbog stana.
Petar Petković saopštio je da je opština Đakovica pokrenula protiv Dragice Gašić parnični postupak zbog navodne uzurpacije stana.
On je to objavio na svom Tviteru i dodao da je Kancelarija već angažovala advokata koji će pomoći Gašićevoj.
Zna se čije je kulturno nasleđe na KiM – srpsko.
Petković istakao je da se zna čije je kulturno nasleđe na Kosovu i Metohiji – srpsko, države Srbije i SPC.
Petković je za Tanjug, komentarišući podršku premijera Naftalija Beneta na pismo Kurtija liderima 56 zemalja o stavovima Kosova o kulturnom nasleđu i izjavu Beneta da će Izrael biti srećan da pomogne Kurtiju u zaštiti spomenika od “univerzalne kulturne vrednosti“, kao i u pomoći u njihovom pretvaranju u turističku destinaciju , rekao da je svakako srpsko kulturno nasleđe civilizacijsko nasleđe.
Da smo hteli ZSO kao NVO sami bi je formirali.
Direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju istakao je u Briselu da Srbija neće da Zajednica srpskih opština (ZSO) bude nevladina organizacija, već ono što je dogovoreno i na šta su se strane obavezale, a to je ZSO sa jasnim ovlašćenjima, ciljevima, zajednica koja omogućava kolektivna prava Srba na KiM.
Petković je, na pitanje da prokomentariše izjavu zamenika pomoćnika američkog državnog sekretara i specijalnog izaslanika za Zapadni Balkan Metjua Palmera da je važna primena ZSO, ali po kosovskom ustavu, naglasio da je važno da se razume da u Brisel zvaničnici Srbije dolaze da pregovaraju zato što ne priznaju takozvano Kosovo, i njihov ustav.