Fondacija „Svetozar Miletić“ danas je predala Gradskoj kući peticiju da ulica u Novom Sadu ponese ime Ljubana Jednaka.
Ova fondacija u okviru peticije za naziv ulice za dva meseca prikupila je 3.778 potpisa.
Predrag Rajić, suosnivač ove fondacije, rekao je kako je fondacija osnovana da se bori za kulturu sećanja, kako se prošlost i srpski stradalnici ne bi zaboravili.
„Ljuban Jednak je personifikacija dešavanja na tim prostorima jer je dvostruki stradalnik. Preživeo je pokolj u Glini, kao i „Oluju“. Dodeljivanjem naziva jedne ulice odužili bi se više žrtava i stradalnika“, rekao je Rajić.
On je istakao da građani neće biti dovođeni u neprilike, te da bi ovaj naziv trebalo da ponese nova ulica, a ne da stara bude preimenovana.
U prisustvu članova Fondacije „Svetozar Miletić“ bila je i ćerka Ljubana Jednaka, Dušanka Zorić.
Ona je rekla kako ne može dovoljno da se zahvali fondaciji i gradu, kao i da bi njen otac bio veoma srećan da je doživeo ovo.
„Našu porodicu je ova peticija iznenadila. Moj otac je bio pomirljiv, nije bio nacionalista. Godine posle tog događaja živeo je normalno, ali je u sebi duboko proživljavao sve to. Sećanje na ovakve događaje važno je i za našu porodicu, ali i sve koji su proživeli te događaje“, rekla je Dušanka Zorić Jednak.
Ljuban Jednak bio je jedini preživeli svedok ustaškog pokolja Srba u pravoslavnoj crkvi u Glini.
Jednak je svedočio u posleratnom sudskom procesu na suđenju ministru unutrašnjih poslova tzv. NDH Andriji Artukoviću.
Jednak je doživeo sudbinu svojih Krajišnika, prognan je u „Oluji” 1995. godine i 1997. godine umro u Beogradu, daleko od svog rodnog kraja.
Preuzmite android aplikaciju.